Baskicko má na seznamu Světového dědictví UNESCO kromě tří prehistorických jeskyní jediný objekt. Jde o technickou památku zapsanou v roce 2006. Gondolový most přes Bilbajské ústí, jak se označuje říční tok od soutoku řek Nervión a Ibaizabal po ústí do Biskajského zálivu, není jen ukázkou lidského důmyslu, ale také častým a působivým turistickým cílem.
Na konci 19. stol. bylo Španělsko jednou z hospodářsky nejzaostalejších zemí Evropy, jejíž morálka a kultura se po ztrátě posledních kolonií v roce 1898 jen ztěžka dostávala z hlubokého otřesu – s výjimkou Baskicka, zelené části Španělska v blízkosti Biskajského zálivu. Baskové dokázali výnos z dolů na železnou rudu, které ležely na jejich území, proměnit v nebývalý rozkvět. Vznikla spousta těžebních společností, metalurgických závodů, bank a dalších podniků, například loděnice. Kvetl také zámořský obchod. Aby lodě nemusely zajíždět až do Bilbaa o několik kilometrů výše proti proudu, vznikl velký obchodní a průmyslový přístav hned na konci Bilbajského ústí, v obcích Portugalete na západním a Getxo na východním břehu, které jsou dnes obě součástí bilbajské metropolitní oblasti. Jak ale spojit oba břehy tak, aby to neomezovalo lodní provoz v ústí řeky?
ě netradičního mostu byl přizván významný baskický architekt Alberto de Palacio y Elissague, žák Gustava Eiffela, jehož nápady se již osvědčily při projektu budovy Španělské banky (Banco de España), Skleněného paláce v parku Retiro či při rekonstrukci nádraží Atocha, to vše v hlavním španělském městě Madridu. Samotnou stavbou mostu, který financovali průmyslníci z Bilbaa, byl pověřen francouzský inženýr Ferdinand Joseph Arnodin. Brzy po zahájení provozu 28. 7. 1893 se železný gondolový most stal chloubou celého Baskicka.
Obyvatelé Bilbaa mostu neřeknou jinak než Transbordador, což by se dalo přeložit jako „převážející náklad“. V nejrůznějších průvodcích ho najdete pod názvy Biskajský most, gondolový most, transbordér, most Getxo, most Portugalete, ale také jako most Palacio – na počest jeho tvůrce. V Getxu má Alberto de Palacio v parčíku velkou bustu, od níž je na most nádherný pohled…
Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Španělské památky UNESCO