Lotyšské skanzeny
Důležitou úlohu v národní sebeidentifikaci Lotyšska i v životě každého Lotyše hraje folklor. Tradice, která tu zakonzervovala někdy i již těžko dostupné archaické motivy, se odráží také v poměrně velkém počtu skanzenů. Nejstarším z nich je Lotyšské etnografické muzeum v přírodě (Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs) založené v roce 1924.
Muzeum, kde se během roku odehrává mnoho různých akcí a oslav svátků, je velmi snadno dostupné. Leží na východním okraji Rigy u jezera Jugla, kam lze dojet městskou hromadnou dopravou. Na úctyhodné ploše 87 ha je rozmístěno 118 staveb. Nejstarší pocházejí z konce 17. stol., nejmladší z 30. let 20. stol. Sbírka etnografických předmětů zahrnuje na 150 000 položek.
Skanzen je rozdělen do celků podle historických a etnografických území dnešního Lotyšska (Kuronsko, Zemgalsko, Livonsko a Latgalsko). Rozdíly mezi jednotlivými regiony jsou dobře patrné například při pohledu na zcela odlišné kostely. Příčinou je historické roztříštění teritoria dnešního Lotyšska do různých státních celků, v nichž převládaly různé konfese. Kromě včelích úlů vydlabávaných z kmenů, studen a černých kuchyní mohou českému návštěvníkovi učarovat také tradiční lotyšské sauny. Jejich význam nespočíval jen v hygieně. V saunách se odehrávaly i důležité přechody v životě člověka od narození opatrovaného bohyní Mārou či Laimou až po smrt.
Mezi všelijakými etnografickými předměty zaujmou početné dubové věnce, které zdobí hlavy mužů při oslavách letního slunovratu (Jánských svátcích), větvičky ke šlehání těla v již zmiňovaných saunách, geometricky spojené snítky slámy do vánoční ozdoby puzurs nebo třeba dva stylizované překřížené dřevěné koně na vrcholech střech – znak božstva Jumise.
Podobná muzea ve volné přírodě najdeme i na jiných místech Lotyšska – ve Ventspilsu, Jēkabpilsu, Ludze, Vecpiebalze či Jūrmale. Na rozdíl od zdaleka největšího rižského muzea představují tyto lokální skanzeny většinou pouze budovy přemístěné z blízkého okolí. Dobře však dokumentují snahu místních obyvatel zachovat obraz své tradiční kultury i pro další generace.