Recepty mezinárodní, exotické či z kuchyně okolních sousedů, to vše v oblasti kolem Lucernského jezera hravě najdete na jídelníčku mnoha restaurací i bister. Kromě toho se tu ale podobně jako zvyky udržují i tradiční recepty, které jinde stěží ochutnáte. Při pokusu o vyslovení jejich názvů si možná zamotáte jazyk, což však bude vykoupeno prvním lahodným soustem.
Sladká lucernská polévka Chriesisuppe volá tak trochu po odvaze, ale chutná výtečně. Jejím tajemstvím je mouka opražená na pánvi do zlatova, zchlazená a smíchaná s mlékem tak, aby nevznikla hustá kaše. Třešinkou na polévce, která se podává i studená, jsou obrazně i doslova skutečné třešně.
Byal by to velká náhoda, pokud byste v této oblasti nenarazili na velmi oblíbené špecle neboli Spätzli z mouky, krupice, soli a vody. Knöpfli nebo Chnöpfli jsou vlastně stejné, pouze o něco kulatější. Chutnají samostatně nebo s nastrouhaným sýrem, se zelím, k salátu a výborně se hodí k masitým pokrmům s omáčkou. Nebo také třeba k oblíbenému receptu prababiček – luštěninovému ragú. Zahřeje a zasytí zejména v chladných dnech. Pokud byste si ho chtěli zkusit udělat doma, je to poměrně pracné, nicméně jídlo chutná ohřáté i na druhý den. Stačí přes noc namočit žlutý a zelený sušený hrách, čočku, bílé fazole (máte-li, tak i italské fazole borlotti s tlustší slupkou), zvlášť opražit cibulku a vše pak doměkka udusit s jehněčím masem, špekem, telecími a vepřovými nožičkami a uzenou klobásou. K tomu přidat brambory, rajčata a bujon. Pokrm, po kterém asi nezhubnete, korunují opražené kostičky chleba.
Na slavnostním stole v lucernské domácnosti nemá chybět Lözarner Chügelipastetli, specialita s historií sahající až do 18. stol. Je to vlastně „kulička“ (v dialektu chügeli) nebo kulatý „domeček“ z listového těsta naplněný směsí telecího masa, vepřové pečeně, žampionů, rozinek naložených v koňaku, vše dochuceno kořením i červeným vínem. Zapít to můžete oblíbeným lokálním pivem s červenou etiketou.
Ani šálek kávy nemusí být v Lucernu „globalizovaný“. Zejména objednáte-li si Entlebucher Kafi. Aroma i chuť mu dodává Träsch neboli typický šnaps, pálenka z jádrového ovoce, v centrálním Švýcarsku pálená zejména z hrušek, ale i jablek. Neměla by chybět ani malá jedlová větvička Tannenchries, která se v nápoji jen povaří a vytáhne.
Pokud si do kávy servírované ve sklenici dáte pár kapek slivovice, je z toho rázem Kafi Pflümli. K nápoji se hodí třeba čokoládové pralinky Rägetropfli, místní perníčky nebo Birewegge – specialita podobná hruškovému chlebu typickému pro Graubünden. Birewegge s dlouhou trvanlivostí se od něj liší tím, že se vyválené kynuté nebo i listové těsto potře směsí ze sušeného ovoce (hlavně hrušky, ale třeba i fíky) a oříšků a zaroluje se. Ovoce se tedy nemíchá do těsta. Lucernská delikatesa ochucená skořicí, koriandrem, anýzem i muškátovým oříškem je sice typická pro vánoční a novoroční čas, koupíte ji ale celoročně. En guete!
Další články z vydání o Dolním Lucernském jezeru naleznete zde