V Portugalsku mají kouzelné mapy

Když kdekoli v Portugalsku otevřete mapu, najednou kde se vzal, tu se vzal, objeví se „kouzelný“ Portugalec nebo Portugalka, ochotní dovést vás na místo, které hledáte. Co na tom, že dotyčná osoba měla třeba vystoupit z metra o dvě zastávky dříve. Hlavně, že vám může hrdě ukázat druhý nejdelší most Evropy Vasco de Gama a Oceanárium, jehož živé exponáty si každoročně prohlédne až jeden milion návštěvníků….

K nevíře? Hrdost Portugalců na jejich krásnou zemi, ochota a přátelskost vás budou provázet na každém kroku. Řidič autobusu, který ochotně vysvětlí, kde máte vystoupit. Hotelový poslíček, který vám hned ve dveřích úslužně bere zavazadlo, aby je mohl odnést na pokoj, a při odjezdu zase odveze kufr k taxíku a s taxikářem se málem poperou, kdo zavazadlo naloží do zavazadlového prostoru. I v té nejobyčejnější restauraci se najíte skvěle. A když z jídelníčku nebudete příliš moudří, rádi vám pomohou vybrat, případně donesou názornou ukázku. V obchodě se vám budou nevtíravě věnovat, takže určitě neodejdete s prázdnou a ještě budete přesvědčeni, že jste do toho krámku šli koupit právě ten korkový obal na ipad, stojan na fotky, korkovou kabelku, knoflíčky, odznáčky atd.

Z nejjihozápadnější výspy Evropy si kromě suvenýrů můžete dovézt i „manžela“. České ženy a dívky, nezvyklé příliš na gentlemanství, se cítí okouzleny galantností portugalských mužů. Tím, jak přiskočí, pustí do dveří, podrží kabát, odsunou židličku, dolejí víno, doprovodí, podají ruku, když vystupujete z autobusu, naslouchají… Pokud jsou skutečně zamilovaní, dají ženě pocítit, že je pro ně tou nejdůležitější osobou na světě. S Portugalci neřešíte, že dnes, zítra a pozítří nepřijdou po práci domů, neboť dnes jdou s kamarády na pivo, zítra si jdou zahrát squash a pozítří jedou na kolo… a se ženou a rodinou mají čas být, jen pokud něco z toho odpadne. Vůbec nechápou, jak můžeme žít tak odděleně. U nich nejedou zadané ženy samy na jógový pobyt a muži s kamarády třeba na kola nebo na…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Portugalsku