Ať už je to vitální dialekt v Ötztalu, kterým se hovoří i ve školách či na úřadech, rozjařený průvod masopustních maškar, krojované oslavy jara, ohně na horských hřebenech o letním slunovratu, pestrobarevné zvonivé shánění dobytka z pastvin do údolí coby zlatý hřeb podzimu nebo impozantní provoněné rozzářené adventní trhy, Tyrolsko je po celý rok bytostně propojeno s tradicemi a úctou k nim. Až z toho často přechází zrak a zvoní v uších.
Vymést zimu, vyzvonit úrodu
Zápas mezi zimou a jarem, ale také dobrem a zlem symbolizuje rozpustilé hlučné masopustní veselí, jehož baštou je ze všech rakouských spolkových zemí právě Tyrolsko. Okázalé průvody s celou plejádou dobových postav, mezi nimiž nechybí čarodějnice či medvědář i medvěd, mají striktní pravidla a vyžadují dlouhou a náročnou přípravu, i proto se ty nejslavnější konají pouze jednou za tři až pět let. Provází je obvykle tanec i rytmické vyzvánění kravských zvonců a ke slovu se dostávají i košťata. Vesnicemi defilují stovky většinou mohutných pestrobarevných historických masek, z nichž mnohé svou strašidelností téměř nahánějí hrůzu. Proslulé jsou masopustní reje masek zejména ve vesnicích Imst, Nassereith, Fiss, Telfs. V Imstu se masopustnímu průvodu masek říká Schemenlaufen a dostal se dokonce na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO, ty další jsou na podobném rakouském národním seznamu.
Když se paní zima konečně odporoučí, je čas přivolat jaro. Jak jinak, než cinkotem velkých kravských zvonců. Vesnicemi a přes pole pochodují se zvonci uvázanými na břiše Grasausläuter, muži i kluci v kožených kalhotách, vyhánějí jimi zimu a vyzvánějí trávu a dobrou úrodu.
Největším svátkem jara je v Tyrolsku Gauderfest. Ačkoli je plný radosti a zábavy, název není odvozen od latinského výrazu pro radost (gaudium), nýbrž od místa, kde tradice starší 500 let začala – obce Gauderlehen v údolí Zillertal. Kdysi slavnost lákala na kohoutí či kraví zápasy, dnes na neškodné lidské zápasení připomínající judo a také na nejsilnější rakouské pivo Gauderbock. Obsahuje až 7,8 % alkoholu, zraje osm měsíců a čepuje se pouze o těchto slavnostech, na nichž nechybí krojovaná veselice. Jedna z největších a nejoblíbenějších se odehrává o prvním květnovém víkendu ve vesnici Zell am Ziller. Už kolem roku 1500 měl tamní pivovar Zeller Brauerei jako jediný císařské privilegium vařit vlastní vysokoprocentní slavnostní zlatavý mok. Místní pivo tak pochází z nejstaršího soukromého pivo…
Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Tyrolsko