Koně nabití temperamentem a touhou předvést, co se naučili, vtančí do arény a představení může začít. Diváci sledují elegantní kroky běloušů, které vedou jezdci v tradičních kostýmech z 18. století. Je to pohyb dokonale sladěný s hudbou, doplněný piruetami, skoky a jinými, různě složitými figurami. Je jen několik míst na světě, kde můžete vystoupení tohoto druhu vidět, a Jerez de la Frontera je jedním z nich.
Sídlí tu Real Escuela Andaluza del Arte Ecuestre, tedy Královská andaluská škola jezdeckého umění. A představení Jak tančí andaluští koně je její chloubou. Vždy ve čtvrtek a v létě i v úterý v ní mohou návštěvníci sledovat vystoupení bílých hřebců, jakýsi „koňský balet“.
První představení učarovalo i budoucímu španělskému králi Juanu Carlosovi. I díky tomu zde v roce 1973 vznikla jezdecká škola, která si o 14 let později do svého názvu mohla přidat přídomek „královská“.
Ve škole se cvičí plnokrevní kartuziánští hřebci. Plemeno vyšlechtili už ve středověku mniši z nedalekého kláštera Cartuja, a to křížením původních andaluských a arabských koní. Z arabské krve zdědili houževnatost, z andaluské ladnost a temperament.
Na příkaz královny Isabely vyvezl Kryštof Kolumbus několik koní i do Ameriky, kde vznikla stáj plemenných hřebců čisté andaluské rasy. Právě chov v klášteře Cartuja nedaleko Jérezu měl ale pro záchranu plemene zásadní vliv, když španělské koně v první polovině 19. století decimovala epidemie. Koně chované v klášteře tehdy nezasáhla. Dnes cena koní z hřebčína Yeguada de la Cartuja šplhá při aukcích na desítky tisíc eur.
Velkou španělskou koňskou stopu máme ale díky Habsburkům i u nás, v Kladrubech nad Labem. Do stejné rodiny jako kartuziánští hřebci patří totiž i kladrubští koně. K jejich chovu použil císař Rudolf II. hřebce, které nechal dovézt ze Španělska do císařského dvorního hřebčína v Kladrubech před více než 400 lety.
Ale zpět do současnosti. Aby mohl kůň v královské jezdecké škole v Jerezu předvádět divákům své umění, musí nejprve absolvovat výcvik. A jak vypadá jeho den v takové škole? Ještě před sedmou ráno dostane krmení, novou podestýlku do boxu a člověk, který se o koně stará, ho vyčistí. Pak může jít trénovat ven na bílý písek nebo d…
Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Andalusie