Nejrůznější naháněči patří k Asii stejně neodmyslitelně jako aprílové počasí k dubnu. Jedni vás budou neodbytně přesvědčovat o neodolatelné výhodnosti koupě jejich zboží, jiní vám se stejnou vervou budou doporučovat jako nejlepší ubytování ve městě hotel, který jim za každého hosta vyplatí patřičnou provizi. Na balijských plážích vás budou provázet masérky s nabídkou relaxace přímo v hřejivém písku i mnohem tišší prodavači dajackých foukaček pocházejících z Kalimantanu. Na severu v Lovině ani na pevné zemi neuniknete před nabídkou výletu za delfíny a všude po celém ostrově vám bude znít v uších „transport, transport“.
Naháněči v Ubudu jsou ve srovnání se svými kolegy tišší – taxikáři posedávají na krajích chodníků s decentní cedulkou v ruce, slibující zavézt vás kamkoliv, navečer pak v ulicích převládnou postavy mávající svazkem lístků na některé z četných tanečních představení. A zatímco bez dajacké foukačky nebo nového trička se můžete klidně obejít, vynechat vystoupení balijských tanečnic nebo tanečníků byste neměli.
Na Bali se zrodilo okolo stovky nejrůznějších tanců a s jejich přibývajícím počtem potvrdilo Bali svou pověst jednoho z nejkreativnějších center živého umění na světě. Tance tvoří neodmyslitelnou součást balijských rituálů jako výraz oddanosti bohům. Balijci se s tímto uměním seznamují již od dětství, vždyť jeden z tanců, legong, se dívky začínají učit již ve čtyřech letech. I bez znalosti předváděného příběhu nebo vystupujících postav se snadno můžete nechat okouzlit bohatou exotickou výpravou a precizním zvládnutím jednotlivých prvků od ohebných prstů po expresivní hru očí.
Balijci navíc turistům v představování svého umění vycházejí vstříc – tance se odehrávají v pevnou dobu a na rozdíl od normálních mnohahodinových vystoupení trvají v turistické verzi většinou kolem hodiny. Americkému prezidentu Reaganovi dali Balijci nahlédnout do svých tanců dokonce během pouhých dvou minut. Návštěvníci balijských tanečních představení se však mohou seznámit jenom s vybraným okruhem tanců, neboť mnohé mají náboženské pozadí a představují obětiny pro bohy a předky.
V roce 1971 byla ve snaze ochránit balijské umění před postupující komercionalizací přijata klasifikace, která jednotlivým tancům vyhradila míst…
Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Bali