Každá obchodní značka má svůj osud. Zhodnocuje ji zejména trvalá, poctivá a dlouhodobá péče. Čím delší jsou kořeny značky a čím vážnější zájem o její budování, tím její cena roste. Mluvíme-li tedy konkrétně o značce Svatý Mořic, skrývá v sobě více než staletou, válkou nenarušenou péči pečlivých a puntičkářských Švýcarů. Vzhledem k tomu, že právě Svatý Mořic je zakladatelem pojmu zimní turistika, je nabíledni, že potenciál Svatého Mořice patří v konkurenci světových top resortů vůbec mezi nejsilnější.
Aještě na jednu věc jsme zapomněli – na obsah. Značka bez obsahu je prázdná bublina a zajímá možná jen spekulanty. Svatý Mořic je ale zimně turistickým obsahem naplněn, ba až přeplněn! Ostatně bez něj by si Johannes Badrutt sotva troufl zosnovat hru, která stála u zrodu celého cestování za sněhem. Tento průkopnický hoteliér totiž v září 1864 uzavřel sázku se čtyřmi britskými letními hosty: vrátí se v zimě, a pokud budou zklamáni, zaplatí jim všem náklady na cestu z Londýna a zpět. (Jen připomeňme, že z Londýna se muselo lodí přes kanál La Manche a dále po železnici a na povozech, cesta se tedy tehdy počítala ve dnech až v týdnech!) Pokud ale shledají Sv. Mořic v zimě krásný a vhodný pro odpočinek, zavázal se Badrutt uhradit pobyt, jak dlouhý si budou přát. Protože slunečné zimy ve Svatém Mořici dobře znal, věděl, že mnoho neriskuje. A vyhrál. Hosté zůstali prý nějaké dva měsíce, což byla kdysi obvyklá porce zimní dovolené anglických aristokratů. A za rok přijeli znovu a ne sami.
Možná náhodou v tomtéž roce 1864 byla v Mořici zřízena první turistická kancelář ve Švýcarsku. A město si připisovalo další body: 1878 – první elektrické osvětlení ve Švýcarsku bylo instalováno v tamním hotelu Kulm, 1880: první turnaj v curlingu na starém kontinentě, 1882: první evropské mistrovství v bruslení, 1889: první golfový turnaj v Alpách, rok na to první bobové závody… V roce 1896 se Sv. Mořic stal prvním městem v Alpách, které zavedlo elektrické tramvaje. Svatý Mořic velmi proslavily…
Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Švýcarsko