Jméno Trossachs se používá v několika souvislostech. V nejužším smyslu šlo původně jen o úzké údolí (glen) mezi jezery Loch Katrine a Loch Achray. Nyní se název používá pro mnohem větší území, zahrnující krajinu mezi Argyllem a Perthshire na sever od Glasgowa, jejímž společným jmenovatelem je nevšední krása přírody: najdete tu třpytící se lochy, skalnaté hory i zalesněná údolí hrající na podzim všemi barvami. V roce 2002 byla oblast Trossachs spolu s lochem Lomond vyhlášena prvním skotským národním parkem o rozloze 1865 km2.
Díky relativně snadné dostupnosti a nádherné scenerii byla oblast Trossachs známa jako místo pro dovolenou snad nejdéle v celém Skotsku. Velký podíl na její popularizaci měl Sir Walter Scott, který ve své epické básni Lady of the Lake (Dáma z jezera) nešetřil chválou přírodních krás. Další úhel pohledu na oblast poskytuje Scottův román Rob Roy, který zobrazuje místního romantického hrdinu. Rob Roy, jehož jméno znamená v galštině „Rudý Robert“ (patrně podle prolité krve), byl zbojník řadící se k postavám typu Jánošíka či Robina Hooda. Byl prý velice statečný a chránil tradiční klanovou kulturu Vysočiny proti vládním zásahům. Rob Roy, vlastním jménem MacGregor, se narodil v Glengyle, na území, které patřilo původně klanu Campbellů, ale MacGregorové si je vydobyli „právem meče“. Mezi klany docházelo k četným šarvátkám, které potvrzovaly pověst klanu MacGregor jako agresivních bojovníků. Krádeže dobytka byly na denním pořádku a přezdívka MacGregorů „Děti mlhy“ vypovídá o jejich metodách. Rob Roy se dostal do konfliktu také s představitelem místní moci, vévodou z Montrose, který ho postavil mimo zákon a odsoudil jej k deportaci. Díky jeho odvaze a nepoddajnosti se mu však později dostalo odpuštění, a tak se tento lidový hrdina mohl vrátit do Balquhidderu, kde je též se členy své rodiny pohřben.
Hrob Roba Roye je takřka poutním místem a jeho sochu také najdete uprostřed města Stirlignu. Návštěvníky Trossachs však nej…
Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Skotsko