Největší skvost Kampánské riviéry, pětačtyřicetikilometrové Amalfské pobřeží neboli Costiera Amalfitana na Sorrentském poloostrově mezi Sorrentem a Salernem je snad nejkrásnějším pobřežím v Itálii vůbec. Pro svou úžasnou kombinaci kouzelných zákoutí, impozantních útesů, idylických vesniček a velkolepých výhledů na moře si vysloužilo přezdívku Divine Costiera, Božské pobřeží.
Městečko Sorrento na pobřeží Neapolského zálivu patřilo ve starověku k nejvyhledávanějším přímořským letoviskům, jehož krásy opěvovali římští spisovatelé. Původně šlo o starořeckou osadu, kde podle bájí žily legendární Sirény, které svým zpěvem lákaly mořeplavce do záhuby. Nejvíc ale Sorrento proslavil zdejší rodák Torquato Tasso. Jméno slavného básníka z 16. stol. nese hlavní náměstí i místní divadlo. Za prohlídku stojí Museo Correale di Terranova s cennými sbírkami soch, nábytku, porcelánu a romantického neapolského malířství 19. stol.
Za dalšími perlami Amalfského pobřeží musíme přejet na jižní stranu poloostrova k Salernskému zálivu. Skutečným klenotem je malebné Positano. Domy v pastelových barvách, často s obloukovými okny a terasami, jsou tu nalepeny jeden na druhý na strmém svahu spadajícím do moře. Mezi nimi se proplétají úzká schodiště a uličky. Slavný malíř Paul Klee prohlásil o Positanu, že jde o jediné místo na světě organizované podle svislé a vodorovné osy současně. Často tu také vzpomínají na vyznání, které městečku učinil neméně slavný spisovatel John Steinbeck ve své eseji publikované v květnu 1953 v časopise Harper’s Bazaar. Nejnápadnější dominantou centra je kostel Santa Maria Assunta s velkou majolikovou kupolí kousíček nad pláží Marina Grande. Ta soutěží o přízeň rekreantů chtivých koupání a slunce s druhou pláží Fornillo v západní části obce. Velkému zájmu se tu těší také výletní plavby ke třem ostrůvkům Li Galli, oblíbenému místu ruského impresária a zakladatele souboru Ballets Russes Sergeje Ďagileva. Ve 30. letech 20. stol. si tam postavil vilu ruský tanečník a choreograf Leonid Mjasin. Později v ní pak žil jiný slavný ruský baletní tanečník Rudolf Nurejev.
V okolí Positana mají své domy mnohé známé osobnosti. K nejslavnějším patří vila Tre Ville, kde bydlel 35 let režisér Franco Zeffirelli. Roku 2007 ji prodal a vloni v ní byl otevřen exkluzivní hotel, který se snaží v maximální míře zachovat původní podobu i jedinečnou atmosféru vily, jež v minulosti hostila plejádu Zeffirelliho uměleckých přátel. Nějakou dobu zde pobývali třeba Laurence Olivi…