Zámek Balmoral

Balmoral, zámek dvou královen

Balmoral. Zámek, odkud odešla „za zpěvu andělů“ na věčnost královna Alžběta II. Místo, kde již desítky let trávilo Její Veličenstvo pravidelně srpen a září. I díky tomu si od roku 1993 může veřejnost v této době prohlédnout reprezentační prostory Buckinghamského paláce, oficiálního královského sídla v Londýně. Soukromou královskou rezidencí však není Balmoral na ostrovní poměry příliš dlouho. Teprve v roce 1852 toto sídlo koupil princ Albert pro svou manželku, královnu Viktorii.

Královna Viktorie navštívila Skotsko poprvé se svým manželem princem Albertem v roce 1842, pět let po svém nástupu na britský trůn a dva roky po jejich sňatku. Během této první návštěvy zůstali v Edinburghu a na hradě Taymouth v Perthshiru, domovu markýzy Brewedbane. Do Skotska se vrátili v roce 1844, kdy zůstali na zámku Blair v hrabství Perth, a opět o tři roky později v roce 1847. Jejich tehdejší dovolená u jezera Laggan na Skotské vysočině jim ale propršela. Pro další pobyt ve Skotsku jim proto královský lékař sir James Clark doporučil zámek Balmoral, kde bylo podle něj zdravější klima.

Zámek Balmoral - královna Alžběta II.
Zámek Balmoral milovala královna Alžběta II., která tam trávila každé léto a její životní pouť se na záímku nakonec také uzavřela. Snímek panovnice vznikl v městečku Kirkcudbright během královské návštěvy Skotska v roce 2010

Historie Balmoralu je však mnohem starší. Své sídlo na tomto místě v dnešním hrabství Aberdeen postavil již v roce 1390 sir William Drummond. Poté vystřídalo panství řadu majitelů, v roce 1662 přešlo na Charlese Farquharsona z Inverey.

Královský pár si Balmoral nejprve pronajal, ale Viktorie si toto místo velmi oblíbila. Do svého deníku si poznamenala: „Je to můj drahý ráj na Skotské vysočině.“ Proto Albert nakonec v roce 1852 zámek pro svou milovanou manželku koupil. Zaplatil za něj 32 000 liber (v dnešních cenách přibližně čtyři miliony liber). Sídlo však bylo pro početnou královskou rodinu příliš malé. Albert se proto rozhodl postavit asi sto yardů od původního zámku nové sídlo, které navrhl architekt William Smith, avšak pod přísným Albertovým dohledem. Základní kámen nové stavby položila sama královna Viktorie 28. září 1853. Nový zámek byl dokončen v roce 1856 a krátce nato byl ten starý zbourán.

Zámek Balmoral - zeleninová zahrádka se skleníkem v zahradě zámku
U zámku nechybí ani zeleninová zahrada se skleníkem

O tom, jak si Viktorie Balmoral oblíbila, svědčí i to, že zde vytvořila řadu akvarelů, jimiž zaplnila celý jeden skicář, který je dnes uložen v depozitáři windsorského hradu. Po Albertově smrti v roce 1861 pobývala Viktorie na Balmoralu značnou část roku, obvykle od počátku léta do podzimu. V době smutku byl její velkou oporou služebník John Brown. Film Paní Brownová, v němž roli panovnice skvěle ztvárnila herečka Judi Denchová, však na Balmoralu natáčen nebyl. Filmaři nahradili zámek lokalitami v hrabství Perth.

Balmoral však nesloužil jen k odpočinku. Viktorie tam nezřídka plnila státnické povinnosti. Například v září 1896 tu přijala ruského cara Mikuláše II. s jeho manželkou Alexandrou, svojí vnučkou. Naposledy Viktorie navštívila oblíbený zámek pouhé tři měsíce před svou smrtí v lednu 1901.

Zámek Balmoral - koněm Alžběty II. v zámeckém parku
Celoživotní láskou Alžběty II. byli koně

Stejně jako její praprababička si Balmoral oblíbila také královna Alžběta II., po mamince poloviční Skotka. Užívala si tamní přírodu, mohla tam nerušeně chodit na dlouhé procházky se svými psíky či jezdit na koni. Vždyť zvířata měla ráda již od dětství. A tato láska jí vydržela až do smrti. „Myslím, že mohu říci, že Její Veličenstvo dává, stejně jako já, přednost zvířatům před lidmi. Jedním z důvodů je, že zvířata tolik nemluví,“ prohlásil kdysi bývalý královský podkoní sir John Miller. Na svých procházkách se nezřídka potkala s obyčejnými lidmi. Říká se, že jednou potkala jakýsi americký pár, který ji nepoznal a zeptal se jí, kde žije. Alžběta II. odpověděla: „Bydlím v Londýně, ale mám tady za kopcem rekreační dům.“

Zcela jistě tam Alžběta II. strávila jedny z nejšťastnějších chvil svého dlouhého života, mimo jiné také část líbánek v roce 1947. Vždy ji v Balmoralu doprovázel právě její manžel princ Filip, který si kromě rybaření užíval třeba také vaření pro svou rodinu, k čemuž používal speciálně upravený mobilní gril. Vždyť také jejich vnučka, princezna Eugenie, popsala balmoralské panství jako „nejkrásnější místo na zemi“. Podobný názor měl i Alžbětin dědeček, král Jiří V., který řekl, že „nikde jinde není tak šťastný, jako když rybaří v okolí Balmoralu“.

Zámek Balmoral - Vchod do zahrad obklopujících zámek
Vchod do zahrad obklopujících zámek

Právě před zámkem byla pořízena poslední oficiální fotografie Jejího Veličenstva. Vznikla pár minut poté, co královna jmenovala tehdejší novou britskou premiérku Liz Trussovou. Šestadevadesátiletá panovnice se ještě na snímku usmívala. O dva dny později, 8. září 2022, odešla Alžběta II. na věčnost. Stala se prvním britským monarchou, který zemřel ve Skotsku.

Je snad zcela jisté, že své dovolené tu bude trávit i její syn, král Karel III. Vždyť i on si Balmoral oblíbil již v mládí, vytvořil tu stejně jako královna Viktorie mnoho akvarelů. Jeden z nich, který vznikl v roce 2001, dal do dobročinné aukce a utržil několik stovek liber.

Zámek a panství Balmoral jsou soukromým vlastnictvím královské rodiny a nepatří do majetku Koruny. Veřejnosti je přístupná krásná zahrada i taneční sál. Části, které obývají členové královské rodiny, jsou samozřejmě pro veřejnost uzavřeny. V tamním obchůdku si ale mohou návštěvníci koupit celou řadu vkusných upomínkových předmětů a dokonce speciální whisky značky Balmoral. Karel III. určitě alespoň tu malou část panství nechá i v budoucnu přístupnou!

Balmoral