Bari

Metropole Apulie

Hlavním městem regionu Apulie je Bari. Fascinující metropole s více než 300 000 obyvatel má dvě tváře. Hradbami obklopené staré město („città vecchia“) na malém poloostrově vybíhajícím do Jaderského moře, s úzkými křivolakými uličkami a spoustou památek, a kolem moderní část s bulváry a luxusními nákupními ulicemi křížícími se v pravých úhlech, s paláci a divadly, tradičně označovaná jako „borgo murattiano“. 

Uvnitř starého města stojí nejvýznamnější stavba v Bari, bazilika sv. Mikuláše Divotvůrce (San Nicola Taumaturgo). Kostel byl postaven v letech 1087–1106 speciálně pro relikvie tohoto světce, které sem byly převezeny z Myry v dnešním Turecku, a je významným poutním místem pro římskokatolické i pravoslavné křesťany. Bazilika je vynikajícím příkladem románsko-apulijské architektury 12. stol. a sloužila jako vzor pro řadu pozdějších náboženských staveb v regionu. Jednoduché západní průčelí, v němž vyniká bohatě zdobený Lví portál, střeží po stranách dvě mohutné věže. Nejcennějším uměleckou památkou v interiéru je cattedra di Elia, biskupský trůn první zdejšího arcibiskupa Eliáše z konce 11. stol., jedno z největších románských sochařských děl v jižní Itálii. Za pozornost stojí i Vivariniho Madona z 15. stol. a bohatě dekorovaný pozlacený strop hlavní lodi. Největší duchovní poklad je uložen v podzemní kryptě: Relikvie sv. Mikuláše byly v roce 1087 na pokyn místních církevních i městských hodnostářů ukradeny z Myry, jež byla tehdy už pod vládou Saracénů. Jména 70 účastníků této dobrodružné expedice jsou vypsána na pamětní desce zasazené do vnější stěny baziliky. Tato pamětní deska tam není jediná, další připomíná návštěvu ruského prezidenta Putina, který při té příležitosti předal bazilice velkou bronzovou sochu světce, jež stojí v jednom rohu rozlehlého nádvoří.
Sv. Mikuláš patří k nejuctívanějším světcům západního i východního křesťanství. Jeho ostatky proto byly velmi cennou relikvií a Bari jim po celá staletí vděčí za svou slávu a blahobyt. Jde o jedno z mála poutních míst, které je velmi populární zároveň mezi katolíky i pravoslavnými křesťany, vždyť sv. Mikuláš je mj. patronem Ruska. Nejproslulejší náboženskou událostí v Bari je pouť sv. Mikuláše 9. května, v den, kdy jeho ostatky dorazily do Bari. Při této příležitosti míří do Bari poutníci z celého světa, velmi hojně jsou zastoupeni právě pravoslavní věřící ze zemí bývalého Sovětského svazu. Ve stáncích kolem baziliky se prodávají kromě nejrůznějších medailonků a jiných devocionálií také ampulky a malované lahvičky, které obsahují posvátnou manu, tekutina, která údajně vytéká z relikvií světce. Věřící tvrdí, že ampule s manou je jakýmsi talismanem, dodává útěchu a chrání proti neštěstí a nemocím. V Bari jde o jeden z nejoblíbenějších suvenýrů.
Další vynikající památkou apulijského románského slohu je katedrála San Sabino, rovněž z 11. stol. Jejímu prostému bílému průčelí dominuje nápadná, jemně zdobená rozeta. Trojlodní interiér s mezilodními arkádami, emporami nad bočními loděmi a dřevěným stropem dýchá velmi působivou středověkou atmosférou. V kryptě, kde jsou uloženy relikvie sv. Sabina, biskupa z Canosy, najdeme také velmi uctívanou ikonu Madony Odegitrii, která byla podle legendy dovezena do Bari v 8. stol. z Byzance.
Na jihozápadním okraji starého města stojí mohutný normansko-štaufský hrad z 12. stol., který je přístupný pro veřejnost a pořádají se v něm různé výstavy. Od něj můžeme vyrazit do spleti dlážděných uliček, schodišť, malebných náměstí, průchodů a dvorků, středověkých domů a kostelů, kde se dá bloumat celé hodiny. V úzkých uličkách si hrají děti, na zápraží domů sedí hospodyňky hnětoucí těsto na zdejší typické těstoviny orecchiette, všude se vaří, otevřenými dveřmi proudí ven přes korálkové závěsy kořeněné vůně a s nimi i zvuk právě vysílaného televizního seriálu i temperamentních rodinných rozprav. Mladý muž vytahuje kladkou košík se zeleninou na balkon do druhého patra, přes ulici jsou nataženy šňůry, na nichž visí prádlo. Občas máme pocit, jako bychom omylem vešli k někomu do obýváku.
Staré Bari je pastvou nejen pro oči, ale i pro chuťové pohárky. Tady je panificio (pekárna), kde nám ohřejí slavnou focacciu barese, na rohu stojí stánek se smaženými hranolky z polenty sgagliozze, vedle nabízí salumeria (lahůdkářství) lahodné sýry a klobásky ideální ke sklence vína, následuje gelateria (zmrzlinářství)…
Bari

Shopping Cart