Bordeaux

Bordeaux platí za metropoli nejslavnější vinařské oblasti ve Francii. Rozlehlé vinice se táhnou podél toku řeky Garonny až k jejímu širokému ústí. Bordeaux je ale také historickým městem, jež se honosí tím, že má po Paříži nejvíce památkově chráněných objektů v zemi. Zápis jeho staré části se snovým názvem Měsíční přístav na seznam Světového dědictví UNESCO v roce 2007 to jen potvrdil.

Když se po Bordeaux projdete, podivíte se, proč se toto město na prestižní seznam nedostalo již dříve. Přihlášce ale předcházela rozsáhlá renovace historického centra města v druhé polovině 90. let minulého století, jež se zaměřila na úpravy nábřeží, restauraci fasád a zprovoznění tramvajové dopravy. Zásluhu na tom měl tehdejší (a od roku 2006 opět i současný) starosta Alain Juppé. Pak už mělo město v kapse všechny trumfy, jak přesvědčit komisi o své výjimečnosti – rozlehlý a zachovalý městský prostor, na 350 historických staveb a tři kostely, které se již na listinu nejcennějších památek dostaly jako součást francouzských svatojakubských cest. UNESCO ocenilo hodnotu a význam města, jež se v průběhu staletí modernizovalo, aniž by ochudilo své bohatství spočívající v jednotě urbanistického a architektonického výrazu, jenž se rodil v době osvícenství a dokončen byl až v první půli 20. století. Památková zóna zahrnuje přibližně polovinu města, jak bulváry, tak nábřeží řeky Garonny.

Město díky vývozu vína do celého světa bohatlo již ve středověku. Stavělo hradby, brány a kostely. Vznikla tak jedna z dominant města, bazilika Saint-Michel, která se začala stavět roku 1350, ale práce na ní trvaly 200 let. Jako podobné církevní gotické stavby, i ona vyniká bohatě zdobenými portály a pestrými vitrážovými okny. Z obavy, že by zvuky a především vibrace při zvonění zvonů mohly narušit statiku katedrály, byla zvonice postavena podle italského vzoru 15 metrů od chrámu. Se svými 114 metry je druhou nejvyšší ve Francii. Z jejího ochozu se můžete pokochat nádherným výhledem na celé panorama města. Velikostí ohromí také katedrála St-André, soupeřící v tomto směru s chrámem Notre-Dame v Paříži, jen o pár metrů delším a širším. Vyznačuje se nádh…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Francie – památky UNESCO

Bordeaux