Čcheng-te -

Horské letovisko Čchingů

Čcheng-te leží na břehu řeky Wu-lie, asi 230 km severně od Pekingu v provincii Che-pej. Obklopuje ho krásná příroda a má i velmi zajímavou historii. Cestovatelé město často opomíjejí, i když má rozhodně co nabídnout – ať už je to největší císařská zahrada v Číně nebo chrámy postavené v kombinovaných architektonických stylech severní i jižní Číny, Mandžuska, Mongolska a Tibetu.

Součástí Světového dědictví UNESCO je Horské letovisko, doslova Horské letní sídlo úniku před horkem (Pi-šu Šan-čuang), a soubor osmi tzv. vnějších chrámů stojících mimo jeho hradby. Horské letovisko bývalo hlavním letním sídlem některých císařů dynastie Čching. S jeho výstavbou začal v roce 1703 císař Kchang-si, který podle jedné legendy toto místo osobně objevil, když se tudy náhodou vracel z lovu na pláních Mu-lan do Pekingu. Jeho budování trvalo skoro celé 18. stol., pokračovali v něm císaři Jung-čeng a Čchien-lung. Horské letovisko má výborné klima s příjemnými teplotami, které kontrastují s tím, jak je v létě rozpálený císařský palác v Pekingu. Z Čcheng-te se tak stalo druhé nejmocnější město a výše zmínění císaři zde trávili víc času než v pekingském Zakázaném městě.

Čcheng-te - věž na Malé Zlaté hoře
Jednou z nejnápadnějších staveb v horském letovisku je věž na Malé Zlaté hoře

Areál horského paláce je skvělou ukázkou jednoduchého tradičního čínského stylu, ale nedá se mu upřít jistá okázalost císařských staveb. Samotný palác tvoří čtyři skupiny budov z černých cihel a s šedými střešními taškami, postavené podle principů feng-šuej. Ostatní stavby ve stylu architektury typické pro oblasti jižně od Dlouhé řeky s nimi krásně kontrastují. Park spojuje divokou přírodu s kulturní krajinou, najdeme v něm osm jezer s ostrůvky.

Čcheng-te - čínský císař a císařovna v představení, které se pořádá v areálu „malé Potály“
Čínský císař a císařovna v představení, které se pořádá v areálu „malé Potály“

Čínské zdroje udávají, že v celém letovisku je přes 120 turistických zajímavostí, takže tady může cestovatel-romantik strávit i několik dní. Z těch nejvýznamnějších rozhodně stojí za zmínku hlavní vchod do parku, brána Krásy a poctivosti (Li-čeng) postavená v roce 1745 za vlády císaře Čchien-lunga a vyzdobená jeho vlastnoruční kaligrafií. Čchien-lung byl asi nejmocnějším císařem z celé dynastie Čching. Skvělý válečník, stratég a státník, dokonalý šermíř, ale i umělec, který dosáhl mistrovství především v kaligrafii. Jeho stopa je dodnes velmi zřetelná v mnoha na…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Čína – památky UNESCO

Čcheng-te