Skalní města
Český ráj, to jsou pro místní i pro turisty hlavně skály. Tato oblast je tvořena především kvádrovými pískovci, které zde byly uloženy v druhohorách na okrajích tehdejšího moře. To, jak vypadají skály a skalní města dnes, je výsledkem dlouhotrvajícího působení sil z nitra Země a erozní činnosti. Díky tomu můžeme obdivovat různé zajímavé skalní útvary jako jeskyně, skalní brány a okna.
„Horolezci, horolezkyně, horolezčata, nelezte na skálu, co je hodně špičatá…“ zpívá se ve známé písničce o Českém ráji. Naše doporučení by však bylo přesně opačné: vyžití ve zdejších skalních městech najdou nejenom lezci – neméně krásný zážitek nabízí i procházka ve stínu pískovcových bloků a pozorování jejich krásy zespoda. Značených turistických cest je tu koneckonců celá síť, nejznámější z nich je Zlatá stezka Českého ráje vedoucí z Turnova do Jičína.
V srdci Českého ráje, podél Zlaté stezky, se rozkládá Hruboskalské skalní město tvořené mladšími měkkými pískovci. Určitě ho znáte z filmu Jak dostat tatínka do polepšovny, kde „hrají“ především skála Dračí zub a rybník Věžák. Najdeme v něm přes 400 skalních věží, z nichž některé dosahují výšky až 50 m. K nejznámějším patří Kapelník, Taktovka nebo Maják. Krásný výhled na pískovcové věže nabízejí vyhlídky – Mariina, Janova nebo U Lvíčka…
Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa č. 3/2015