Český ráj ze sedla bicyklu

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Klidně však vyměňte sedlo bujného vraníka za sedlo bicyklu a trap koně za cyklistickou přehazovačku: při projížďkách Českým rájem si i tak přijdete na své.

Cyklotrasy vedoucí hlubokými lesy, lemované pískovcovými skalními útvary, silničky s širokými rozhledy, cesty kolem rybníků, potůčků a skal – to je ve zkratce Český ráj z cyklistické perspektivy. Ať jste zkušený závodník nebo sedíte na kole podruhé v životě, určitě si vyberete: najdete tu různě dlouhé trasy všech obtížností pro horská i treková kola. Vydejte se na projížďku třeba Hruboskalským skalním městem, projeďte se srdcem Českého ráje okolo Trosek, Kosti a Hrubé Skály nebo pokořte na kole nejvyšší zdejší vrch Kozákov – všechny tyto i jiné cyklovýlety slibují nezapomenutelné zážitky.

Není to jenom krásná tichá příroda, co láká milovníky kol z dalekého okolí. Český ráj nabízí cyklistům také řadu služeb, které jim jejich pobyt zpestřují a zpříjemňují. Už několik let jsou pro návštěvníky Českého ráje v letní sezoně zajišťovány speciální turistické autobusy, které umožňují i přepravu jízdních kol. Autobusy jezdí většinou dvakrát denně mimo pondělí po trasách pokrývajících nejzajímavější místa regionu – z Turnova do Jičína, z Jilemnice do Železného Brodu, z Kopidlna do Vyskře, z Lomnice nad Popelkou do Dětenic atd. Ze Sobotky na Kost jezdí během dne dokonce každou hodinu.

V Českém ráji najdete samozřejmě i  půjčovny a úschovny kol, např. v Turnově si zapůjčíte kolo v hotelu Karel IV., pensionu Eden nebo v BC Sport Termit, v Jičíně tuto službu poskytuje informační centrum, hotel Zámeček nebo firma Sagitta Sport. Další půjčovny jsou na Malé Skále, v Jinolicích nebo v Mírové pod Kozákovem.

Ale vypravme se teď konečně (ať už na kole vypůjčeném nebo vlastním) na ty nejzajímavější cyklovýlety po Českém ráji. Jeden z nich nás vede po písčitých cestách Hruboskalským skalním městem. Trasa je určená pro opravdové začátečníky nebo pro rodiny s dětmi – měří 18 km a je skutečně nenáročná. Vede z Turnova po rovinaté cestě lesem do lázní Sedmihorky a dál do obce Doubravice. Přímo na dosah ruky máte unikátní pískovcové skalní útvary podél cesty. Poté se na skále nad vámi objeví zámek Hrubá Skála, k němuž budete muset něco vystoupat, ale za fyzickou námahu vás krásný zámek po zásluze odmění. Dál trasa pokračuje podél několika vyhlídek s jedinečným výhledem na pískovcové skalní město k hradu Valdštejn. A poté už vás čeká jen prudší sjezd zpátky do Turnova.

Srdcem Českého ráje vede 55kilometrová trasa s nízkou obtížností. Začněte třeba na hradě Trosky, které si díky jejich nezaměnitelné siluetě určitě s ničím nespletete. Odtud sjeďte do údolí k rybníku Věžák, který lemuje unikátní skalní břeh. Stále po rovině dojedete k rybníku Nebákov. Poté vystoupejte lesem k farmě Mladějov a do Melechovic. Za Libošovicemi se už před vámi v celé své gotické kráse ukáže hrad Kost, který je jedním z nejlépe zachovalých středověkých hradů v Čechách. Z Kosti se dejte poněkud dobrodružným lesním terénem, projeďte Pekařovou branou, až dojedete do obce Vyskeř ležící na úpatí stejnojmenného čedičového vrchu s nadmořskou výškou 465 m. Na vrchol kopce se na kole nedostanete, ale rozhodně stojí za to vydat se tam pěšky: křížová cesta vás dovede až ke kapli sv. Anny, odkud se vám naskytne krásný pohled do okolí. Závěrečná část cesty míří kolem zámku Hrubá Skála, který možná znáte z pohádky o Bajajovi.

Z těch náročnějších cyklovýletů doporučuji vystoupat na Kozákov, nejvyšší vrchol Podkrkonoší (744 m n. m.), vydat se nad jizerské srázy (Turnov – zřícenina Frýdštejn – Malá Skála – Turnov) nebo okruhem z Rovenska pod Troskami přes vrch Tábor a hrad Kumburk.

Ať už dojedete kamkoliv, projížděk po Českém ráji určitě nebudete litovat.

Další články z vydání o Českém ráji zde