Calvados

Nejvyšší zralost jablíčka

Země mírně zaoblených kopců se šťavnatými loukami, jabloněmi a selskými dvory. Na jaře, když jsou stromy v plném květu, září ze syté zeleně všechny odstíny růžové. Pak přijde jarní vichřice a pokryje louky sněhem květů. Na podzim, když se malá jablíčka barví do červena, vypadají jabloně jako obrovské růžové keře se stovkami poupat.

Pokud některý kraj můžeme označit za „typicky normandský“, pak je to určitě Pays dʼAuge v departementu Calvados. Třeba taková vesnice Beuvron-en-Auge se nejspíš rozhodla, že se stane dokonalou předlohou pro pohlednice. Je to všechno snad až příliš krásné na to, aby to bylo skutečné: hrázděné domky, uprostřed náměstí s pěknou tržnicí, říčka a zemědělské usedlosti půvabně rozeseté po okolní krajině.

Pojmenování Calvados pochází podle jedné verze z konce 16. stol., kdy zde u pobřeží ztroskotala jedna z lodí španělské armády krále Filipa II., která se jmenovala El Salvador (Spasitel). Místo ztroskotání se začalo označovat jejím jménem, z kterého se postupně stal El Calvador a nakonec Calvados.

Lahve normandského cidre a jablkový koláč
Snad nejtypičtějším normandským nápojem je cidre, lehké jablečné víno

Normanďané hasí svou žízeň cidrem – lehkým jablečným vínem. Jablíčka s červenými tvářičkami se na nás smějí z tabulek, které ukazují cestu k lisům. Cesta jablečného vína Route du Cidre začíná v městečku Cambremer. Vlní se líbeznou rustikální a romantickou krajinou podél rozlehlých jabloňových sadů, vede malebnými městečky a vesničkami, míjí zasněné selské dvory nebo panská sídla, někdy i kláštery. Vývěsní tabule na mnoha otevřených branách statků zvou k degustaci a prohlídce sklepů.

Navštěvujeme statek pana Birona ve vesnici Beaufort-Druval. „Kdybyste přišli o několik týdnů později, v říjnu,“ říká nám na přivítanou, „neviděli byste na dvoře nic jiného než obrovskou hromadu jablek, sto tun jich tu bývá.“ Se dvěma láhvemi jablečného cidru v podpaží ho následujeme do kůlny, kde stojí starý žulový lis, který nese na těžkém tmavém dubovém trámu letopočet 1680. Každý rok z něho vyteče asi 50 000 l pěnícího jablečného moštu. Z něj se už od 13. stol. vyrábí v celé Normandii cidre. Z jablek se vylisuje čirý jablečný mošt, první cidre. Tekutina zraje, zkalí se, znovu se čeří a pak vykvasí…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Normandie

Calvados