Cuzco

Cuzco je jedna z peruánských provincií s více než jedním milionem obyvatel, ale také město, v němž žije na tři sta tisíc z nich. Cuzco je oblast zemědělská, dobytkářská a hornická, jeho obyvatelé jsou z velké části indiánského původu a mateřským jazykem mnohých z nich je kečua nebo aymará. V tomto kraji byly vypěstovány první hrozny na americkém kontinentě a pochází odtud tolik oblíbené pisco. Zejména je to však jedno z nejnavštěvovanějších míst Latinské Amerik a cíl statisíců turistů.

Město Cuzco (Cusco) leží v jedinečném místě, v ústí jednoho úrodného údolí a den chůze od dalšího. Oficiální historie Inků zasazuje jeho založení na počátek 12. století. Traduje se, že základy budoucího pupku světa položil Manco Capac v místě, kde nebylo nic, než zapáchající močál osídlený primitivními bytostmi, které žily v naprosté tmě a nevědomosti a které osvítil teprve příchod synů Slunce.

Tato poněkud jednostranná verze dobyvatelů se možná postupem času stala věrohodnou jak pro obyvatele říše Tawantinsuyu, tak pro španělské dobyvatele, ale historiky nepřesvědčila. Archeologické výzkumy zcela jasně prokázaly, že oblast Cuzca byla obydlena kulturami na poměrně vysoké úrovni již dříve. Konkrétně se hovoří o kultuře Killke, jejíž příslušníci oblast obývali mezi 9. a 12. stoletím a které se také přičítají  nejnovější archeologické nálezy v blízkosti proslulé pevnosti Sacsayhuaman. Další hmatatelné svědectví, že Cuzco nebylo před příchodem Inků ponořeno do černočerné tmy, leží v nedaleké vesnici Pikillacta v podobě rozsáhlé archeologické lokality kultury Wari.

Údolí Vilcanota a Huatanay, táhnoucí se jihovýchodním směrem od Cuzca, představovaly pro Inky skvělou zemědělskou základnu a vhodné místo k osídlení. Severozápadně se pak o něco nížeji rozkládá údolí Urubamby, ráj plný ovocných plodů a kukuřice, zahrada země, Svaté údolí Inků.

Vedle svých vlastních zajímavostí tak Cuzco přitahuje pozornost také jako východiště k návštěvám dalších archeologických lokalit v okolí. Patří k nim například i hůře dostupná a daleko méně známá Vilcabamba, poslední útočiště posledního inky. Most Choquechaca v Chaullay, vstupní brána k tomuto málo navštěvovanému místu, leží jen několik hodin jízdy vlakem od Cuzca.

Pro způsob svého vládnutí a dobyvatelské úspěchy bývají Inkové srovnáváni s Římany. Už první španělští kronikáři se k tomuto příměru rádi uchylovali. Cuzco však nebyl…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Peru

Cuzco