Danang

Danang s novou tváří

Danang leží téměř přesně na půli cesty mezi Hanojí a Saigonem. Ve středním Vietnamu přitom není jiné město, které by mohlo plnit roli lokální metropole. To předurčuje Danang spolu s jeho výtečnou zeměpisnou polohou k dalšímu růstu a stále významnější roli.

Danang, který má aktuálně něco přes milion obyvatel, se v posledních letech rychle mění z ospalé aglomerace v moderní dynamické velkoměsto. Není to zadarmo: téměř třetina obyvatel musela uvolnit místo rozsáhlým stavebním projektům. Místní letiště dostalo nový mezinárodní háv, břehy řeky Han spojuje několik velkolepých mostů, výškové budovy tu rostou jako houby po dešti, na okraji města vzniklo několik reprezentativních sportovních stadionů a zábavní park Asia. Obzvláště v noci jako by město ožilo – kromě štědře nasvícených budov a obřího ruského kola (jednoho z největších na světě) hrajícího všemi barvami může potěšit i originální Dračí most z roku 2013 ozdobený majestátním drakem, jehož hlava dokáže dva večery v týdnu chrlit oheň i vodu. Restaurační i hotelová sféra zažívá hotovou explozi, cíleně vzniká celá živá turistická čtvrť. Pokud dnes někde ve Vietnamu dostává originální architektura zelenou, pak je to právě v Danangu – asi není náhodou, že právě tady se před 12 lety etablovala soukromá Univerzita architektury.

Představitelé Danangu neskrývají své ambice udělat z města důležité místo, jež přitáhne svět. Na podzim roku 2016 hostil Danang Asijské plážové hry, v listopadu 2017 se tu dokonce konala vrcholná schůzka zemí APEC, které se mj. zúčastnili Donald Trump, Vladimir Putin nebo Šinzó Abe. I k této příležitosti vznikla jedinečná stavba – konferenční centrum Ariyana.

Danang disponuje třetím největším vietnamským přístavem po saigonském a haifongském. Rozhlehlý, leč poměrně chráněný Danangský záliv i ústí zdejší řeky Han daly této lokalitě do vínku ideální podmínky pro námořní styk se světem. Na mezinárodním významu nabyl Danang na počátku 19. stol., kdy se novým hlavním městem Vietnamu stalo středovietnamské Hue, ležící o necelých 100 km severněji. Francie pak právě ostřelováním Danangu zahájila v roce 1858 dobývání Vietnamu, a vlastně celé pozdější Francouzské Indočíny. Francouzi však město nazývali jménem Tourane – údajně zkomoleným přepisem vietnamského výrazu Cua Han, tj. ústí řeky Han.

Na přelomu 60. a 70. let minulého století, v době rozděleného Vietnamu, se stal Danang poměrně logicky hlavním centrem amerických vojenských sil: mohla za to nejen pozice významného přístavu, ale i blízkost hranice mezi Jihem a Severem. Američané si u Danangu zřídili i vojenské letiště, které bylo tak vytížené, že z něj v nejdivočejších válečných letech…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Vietnam