Dům přírody Třeboňska

Odpovědi na podobné otázky se dozvíte v Domě přírody Třeboňska, stejně jako řadu dalších informací o přírodních zajímavostech zdejší krajiny. Návštěvnické středisko CHKO a biosférické rezervace Třeboňsko najdete v prostorách Státního zámku Třeboň. Na jeho vchod vás upozorní jezírko s vodopádem, který je tvořen starými výpustními troubami z rybníka Rožmberk. Pomůžeme vám s naplánováním vycházek či vyjížděk na kole, nabídneme mapy k naučným stezkám nebo tematické suvenýry.

Krajina a lidé
Pro ty, kdo chtějí nahlédnout do historie a přírody zdejšího kraje, je zde stálá expozice „Krajina a lidé“. V první místnosti se můžete setkat se slavnými rybníkáři a dozvědět se, jak změnila jejich práce zdejší krajinu. Vstoupíte do starého dubu, který vám možná pošeptá něco ze svých pamětí. U vitríny s rybami našich vod si děti mohou zahrát na rybáře a chytit rybku na magnetickou udičku. Zároveň se naučí, jak se která ryba jmenuje. Další místnost je věnována hospodaření rodu Schwarzenberků na třeboňském panství a uvidíte v ní původní zámeckou chladírnu z počátku 20. století, kdy tu bývala jedna ze zámeckých kuchyní. V další místnosti poznáte příběh třeboňských lázní – jejich zakladatele, historii i současnost domů Berta a Aurora. Přírodu Třeboňska jako na dlani uvidíte v největším sále expozice, kde si prohlédnete typické biotopy zdejší krajiny – les, rašeliniště a mokřad, spolu s jejich obyvateli, běžnými i chráněnými druhy živočichů. Poslední místností je videosál, který nabízí dva filmy. První z nich, Rok v krajině mokřadů, představuje přírodu Třeboňska v průběhu čtyř ročních období. Při druhém strávíte den s rybáři při výlovu rybníka. Každá z místností expozice má ještě vlastní videokiosek, který obsahuje krátké filmy s doplňujícími informacemi.

S dubovým skřítkem za dobrodružstvím
Na děti u nás čekají zábavně naučné aktivity, při kterých poznají přírodu všemi smysly. Jejich průvodcem bude Milda Dubulík – skřítek, který se narodil pod slavným Krčínovým dubem. Naslouchal jeho vyprávění o dávných časech a rád se o nabyté vědomosti dělí s ostatními. Proto se stal maskotem Domu přírody, kde se těší na každého dětského návštěvníka. Je hlavní postavou tištěného průvodce pro děti „Třeboň s Mildou Dubulíkem“, v němž jsou připraveny zábavné úkoly pro malé i velké a který obsahuje malované pexeso, mapku města a pohlednici. Milda pořádá i vlastní akce jako je Jarní budíček, Vítání léta, Listopadání nebo Vánoce u Dubulíků, které se odehrávají v Domě přírody nebo zámeckém parku.
Poznávání přírodního bohatství a krajiny Třeboňska začíná právě u nás, v Domě přírody.

Shopping Cart