Šumava na kole - Trasa kolem Bad Leonfeldenu

Cyklovýlety na rakouské straně Šumavy

Chcete-li poznat česko-rakouské pohraničí v oblasti Lipenska a Horního Rakouska, ideální příležitost k tomu nabízejí cyklovýlety. Nejlépe je vyrazit mimo hlavní sezonu, kdy hotely nejsou nijak drahé, ale venkovní zahrádky restaurací nabízejí stejně příjemné posezení jako o prázdninách, rozhledny jsou otevřené a nehrozí, že natrefíte na davy jiných turistů.

Výšlap kolem Bad Leonfeldenu
Hned za hranicemi, kousek od Vyššího Brodu, leží lázně Bad Leonfelden, jejichž historie sahá až do 12. stol. Bohaté město na důležité obchodní stezce vedoucí od Dunaje do Prahy opevnili měšťané v době husitských válek proti drancování a výpadům z Čech. Zbytky hradeb jsou vidět za farním kostelem sv. Bartoloměje. Lázeňské bazény Bad Leonfeldenu napájí voda, stékající ze západních svahů Šumavy, která v sobě ukrývá sílu rašelinových slatí. A právě místní hluboké hvozdy protkává hustá síť cyklostezek.

Ráno vyrážíme z hotelu po deštíkem zkropené silnici. Na samém okraji Bad Leonfeldenu se otáčíme do kopce a stoupáme vzhůru. Městečko za námi je zatím v mlžném oparu, ale sluníčko už vykukuje z mraků a slibuje teplý den.

U lesní restaurace Waldschenke na kraji lesa končí asfaltka a začíná šotolinka. Noříme se do lesa a stoupáme skoro 400 výškových metrů až ke kamenné rozhledně na vrcholu kopce Sternstein (1125 m). Tady se nabízí další, ještě krásnější výhled do širokého kraje. Jsme vlastně v centru menšího lyžařského areálu, na jehož sportovních sjezdovkách se v zimě docela dobře lyžuje.

Dolů se vydáváme nejdříve prudkým kamenitým sjezdem, kde se vyplatí maximální opatrnost (kdo si není jistý, ať kolo raději vede), pak po části sjezdovky a dále po šumavském hřebeni. Les střídají paseky a jede se hlavně po kamenitých cestách až k houfu větrných elektráren na vrcholu Hirschenstein. Obrovské větrníky vytvářejí v tomto jinak pustém kraji bizarní dominanty.

Pokračujeme k zapadlým statkům na rakouské straně hranice, na dohled je i zaniklá osada Kapličky na české straně. Projíždíme kolem zázračného pramene s plechovým hrníčkem, pak se zase vnoříme do lesa po cestě plné kořenů, až vyjedeme u vesničky Guglwald. Tady, na vršku pod lesem, těsně před sjezdem do údolí, stojí malé vzpomínkové muzeum na železnou oponu. Jsme v místech, kudy vedly ostnaté dráty bývalé neprodyšně uzavřené hranice mezi Východem a Západem.

Z Guglwaldu pokračujeme do Čech nejprve kousek po hlavní silnici, pak přes Spáleniště, zabočíme doprava a táhlým dlouhým stoupákem se dostáváme k již zmíněné osadě Kapličky. Tady sjíždíme z asfaltky a pokračujeme mírným stoupáním po cestě k vrcholu Hvězdná. Na vrcholu jsme zase u již známých větrných elektráren, ale tentokrát na české straně.

Následuje  prudký dlouhý sjezd až k „Bombardišti“, místu, kde američtí letci na konci druhé světové války shazovali z letounů přídavné nádrže i přebytečné bomby.

To už nejsme daleko od cíle. Na rozcestí lze zamířit buď k Vyššímu Brodu, nebo po modré k Hraničnímu potoku – tudy jedeme my. Pokračujeme přes hranici zpět do Horního Rakouska k osadě Dürnau, kde jsou hezká sedlácká stavení, a pak už rovně do vesničky Weigetschlag a odtud kousek po silnici a přes pole zpět k našemu hotelu.

 Na kole kolem Lipna
Vyrážet do Horního Rakouska můžete i z české strany. Krásný je cyklovýlet kolem Lipna, ale musíte už být trochu zdatnější bikeři, protože kolem dokola je to přes 100 km a občas přijdou i pořádné kopce. Avšak stojí to opravdu za to. Start i cíl může být v Lipně nad Vltavou nebo je tu také možnost zkrácené varianty z Frymburku do Frymburku. Kdo si zařídí odvoz autem, může skončit už v Nové Peci, v Horní Plané nebo v Černé v Pošumaví.

My začínáme kávičkou ve Frymburku na náměstí, kde si půjčujeme kola a pak se vydáváme na přívoz do Frýdavy. Převozníkova loď už praská ve švech pod náporem dalších cykloturistů. Po vylodění začíná první zkouška zdatn…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Horní Rakousko