Essaouira – atlantský drahokam

Diváci stojí nejen po obou stranách úzké ulice, ale i na střechách okolních domů. Na čele průvodu jdou muži s vlajkami a za nimi pak desítky kapel, každá v jiném oblečení. Hypnotický zvuk bubnů, rytmické chřestění zvláštních kovových kastanět karkabus, hluboké tóny podivné třístrunné basové loutny guimbri, zpěv, občas spontánní tanec – slavnostním průvodem začíná další ročník essaouirského festivalu world music, jemuž dominuje hudba Gnawů.

Modré nebe, modrý oceán jemně postříbřený pěnou na vrcholcích nízkých vln, modré okenice. Bílé domy, zlatě okrové hradby, zlatá pláž. Unikátní historická památka, výborné místo k plážovým radovánkám včetně surfování nebo adrenalinového kateboardingu, dějiště jedinečných uměleckých festivalů – Essaouira (As-Sawíra) na pobřeží Atlantského oceánu nabízí vše, co si zhýčkaný turista může přát. A navrch ještě přírodní rezervaci na ostrovech pár stovek metrů od pobřeží. Její návštěva je vázána na vydání speciálního povolení, takže ostrovy v itineráři většiny návštěvníků chybějí, ale historicky jde o první místo, které je potřeba v souvislosti s Essaouirou zmínit.

Atlantské pobřeží je v těchto místech vystaveno pasátovým větrům, a tak není divu, že si klidné zátoky, kterou chrání jeden větší a jeden malý ostrov spolu s okolními skalisky, všimli už starověcí mořeplavci. Jako první vybudovali na ostrově, nazývaném dnes jednoduše Île dʼEssaouira či podle historického názvu města Île de Mogador, svou obchodní stanici v 7. stol. př. n. l. Féničané. O 200 let později je se základnou spíše vojenskou následovali Kartáginci. Na trvalé osídlení si ale musel ostrov počkat až skoro do přelomu letopočtu, kdy tam mauretánský král Juba II. zřídil manufakturu na výrobu drahého a Římany vysoce ceněného purpuru. Díky tomu se dodnes říká miniaturnímu souostroví také Îles Purpuraires. V současnosti mají ostrovy jiné obyvatele. Nejvzácnější mezi nimi jsou ostříži jižní, kteří zde hnízdí jako na jednom z mála míst mimo Středomoří, které je v hnízdní sezoně hlavní oblastí jejich výskytu. Tito malí dravci jsou tažní, zimují především na Madagaskaru, zčásti též ve východní Africe. V Essaouiře je lze pozorovat zhruba od května do října – brzy ráno často přeletují nad pláží směrem do vnitrozemí, vpodvečer se zase dají dobře pozorovat silnějším dalekohledem přímo nad ostrovy. Zdaleka nejhojnějšími ptačími obyvateli essaouirského pobřeží a ostrovů jsou rackové středomořští, v zimě ještě doplňovaní racky žlutonohými. Zdejší rybářský přístav si bez nich vůbec nelze představit…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Maroko