Filipínské Kordillery

Filipínské Kordillery vždy byly světem, který žil svým vlastním řádem odvíjejícím se v těsném souladu s divokou krásou těchto hor. Do místních zvykových zákonů nezasahují centrální úřady ani dnes, případné spory uvnitř vesnic nebo se sousedy se řeší podle zvykového práva. Pro kdysi obávané lovce lebek, jakými jsou Ifugaové, zůstává země zdrojem života, půda je posvátná, nesmí být vlastněna ani prodána a může se využívat pouze pro společný prospěch.

Cesta do vnitrozemí Luzonu nikdy nebyla snadná, přesto již v roce 1567 do Kordiller dorazila první španělská expedice hledající zlato. O půl století později nabídli Španělé odbojným domorodcům milost, pokud se vzdají pětiny zlata, přijmou křesťanství a podřídí se španělskému králi. S kladnou odpovědí na svůj návrh snad ani nemohli počítat, vždyť, jak zaznamenal jeden ze španělských pastorů, pokud něco místní lidé nesnášejí, je to jakýkoliv náznak cizí dominance.

Ve zlatých stopách se vydali i další cizinci. Také první americká invaze směřující do hor měla jediný cíl – drahý kov. Na počátku 30. let 20. stol. vypukla ve filipínských horách skutečná zlatá horečka, na které se podílelo okolo 17 000 těžařských společností. Filipíny se v té době staly jedním z největších producentů zlata na světě. Zlatý příběh neskončil ani v tragických letech druhé světové války, kdy se v Kordillerách dopisovaly poslední kapitoly krvavého konfliktu v Pacifiku. V místní škole v Kianganu složil zbraně HYPERLINK „javascript:void(0)“japonský generál Jamašita, který pro své válečné umění obdržel přezdívku „malajský tygr“ a za své válečné zločiny trest smrti. Ještě než kapituloval, měl prý nechat v Kordillerách úkrýt obrovský poklad, který jeho armáda ukradla během tažení v jihovýchodní Asii.

Pro všechny ty odvážné, kteří se do nitra Luzonu vydali, představovali odbojní Ifugaové pouze jednu z mnoha překážek. Snad ještě větší nástrahy kladly obtížné přírodní podmínky. Ještě dnes, když projíždíte horskými serpentinami s výhledy na divoké štíty i rozeklané propasti, si dokážete představit, jak obtížné muselo být cestování, než sem dorazila první silnice…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Filipíny