Gastronomie

Co je to? Na první pohled ošklivé, malé, kulaté, s černými tečkami, scvrklé … Přece kanárské brambory. Když je člověk vidí na trhu v síťce, řekne si: Kdo by se s tím chtěl škrábat? V tom je ale právě ten vtip. Kanárské brambory se jedí se slupkou. Navíc na Tenerife mají řadu dalších zvláštností. Pěstují se ve vysoké nadmořské výšce až 1200 metrů, a to především v severní části ostrova kolem Icodu el Alto, odkud vzešla první semínka pro všechny další ostrovy. A nesou označení chráněného původu. Takových odrůd je v Evropě jen málo, lépe řečeno už jen jediná, Patata di Bologna v Itálii.

Když se taková brambora rozřízne, nejen že uvnitř nemá žádné černé bubáky, ale navíc má přesně takovou barvu, jak se jmenuje. Jednotlivé odrůdy totiž nesou jména, která v doslovném překladu vyjadřují, jaká je brambora zvenčí či uvnitř. Z poetických názvů je patrné, jak mají Tenerifané svoje brambůrky rádi – Azucena blanca (bílá lilie), Bonita Negra (černá krasavice), negra Yema de Huevo (černý vaječný žloutek), Peluca Blanca (bílá paruka) apod. Kanárské brambory pocházejí z Peru a Bolívie, proto také vydrží extrémní podmínky a sklízí se až třikrát ročně.

Takové papas viudas neboli „brambory vdovy“ se vaří ve slupce, nakrájené na kolečka, a když jsou hotové, smíchají se s najemno nasekanou a rozdrcenou směsí česneku, cibule, tymiánu a papriky. Je známo, že na Kanárských ostrovech se jí hlavně papas arrugadas, doslova „vrásčité brambory“. Na Tenerife se pěstuje pro tuto pochoutku obzvlášť kvalitní odrůda,  papas negras, černé brambory. Jsou načernalé zvenčí a narůžovělé uvnitř. Jejich sladká chuť v kombinaci s ostřejším místním dresinkem mojo je skutečným gastronomickým potěšením.

Na tenerife se daří i jiným plodinám, například banánům. Místo okrasných keřů a květin má řada místních na zahradách banánovníky a sklízí i 15–20 kg banánů ročně. Říká se, že ta pravá chvíle k jejich konzumaci nastává, když se na nich objeví hnědé tečky.

K zdejším lahůdkám patří též sýr z ovčího mléka, které se v určitém poměru mísí s mlékem místních původních strakatých koz tenerifských. Do kozího mléka se po filtrování přidává přírodní syřidlo získané ze žaludku kůzlat, žádná chemie. Nejvíce konzumovaným a nejprodávanějším sýrem na Tenerife je bílý měkký sýr. Někdy…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Tenerife