Goms – kolébka Rhôny

Název kantonu Wallis (fr. Valais) znamená údolí a je opravdu výstižný. Napříč celým kantonem se totiž táhne mohutné alpské údolí, které vytváří na východě pramenící Rhôna a její 220 kilometrů dlouhý horní tok táhnoucí se až k Ženevskému jezeru. Wallis nabízí svým návštěvníkům přes padesát čtyřtisícovek, legendární Matterhorn i největší evropský ledovec, takže se často stává, že některé jeho další zajímavosti či přírodní krásy zůstávají neprávem ve stínu svých slavných sousedů.

To je také případ malebného údolí Goms v severovýchodní části Wallisu, kde svou dlouhou pouť ke Středozemnímu moři začíná řeka Rhôna. Vodu čerpá z mohutného ledovce, jemuž dala i své jméno, a jako pravá divoká alpská bystřina se řítí z výšky 1825 m dolů do údolí směrem k městu  Brig. Goms má velký dopravní význam, protože tudy vede nejen silnice do průsmyku Furka (2431 m), ale současně i úzkorozchodná železnice, která pod tímto průsmykem mizí v patnáctikilometrovém tunelu, a zajišťuje tak celoroční přímé spojení mezi kantony Wallis a Uri. Silnice přes Furku bývá v zimě nesjízdná, a tak řidiči mají možnost najet se svými vozy na speciální železniční vagony, a dostat se tak pohodlně na druhou stranu hor. Těmito místy rovněž projíždí i známá švýcarská turistická atrakce – červený vyhlídkový vlak Glacier Express. Kochat se krásami okolní přírody z okénka auta či vlaku má sice také své kouzlo, nicméně není nad to, když má člověk více času a může odhalovat půvaby zdejší krajiny pěšky či případně na kole.

Nejdůležitějším turistickým střediskem Gomsu je městečko Fiesch, odkud vede visutá lanovka na Eggishorn. Ve výšce téměř 3000 m se před vámi otevře úžasný pohled na největší a nejdelší alpský ledovec Aletschgletscher, který na obzoru zdobí tři bílé korunky vrcholů Eiger, Mönch a Jungfrau. Panoráma je to vskutku úchvatné a člověk tu chtě nechtě zůstává hodnou chvíli stát v němém úžasu nad velkolepým dílem přírody.

Na protilehlé straně údolí stoupá silnice z Fische do malebné historické vesnice Ernen, která je vstupní branou do bočního údolí Binntal. Kdysi tudy vedla důležitá obchodní stezka k sedlu Albrun do Itálie a Ernen pochopitelně díky své výhodné poloze jen vzkvétal. Největší prosperitu zažil v 16. až 18. století, kdy se stal správním centrem celého Gomsu a dodnes jeho tehdejší význam připomínají vznosné a na walliské poměry neobvykle velké domy kolem hlavního náměstí. Pozornost upoutá zejména tzv. Tellův dům, jehož fasádu zdobí kresby znázorňující osudy tohoto lidového švýcarského hrdiny, proslulého především skvělým…