Helsinky tramvají

Původní Helsinky založil v roce 1550 u ústí řeky Vantaa švédský král Gustav I. Vasa. Místo ale zvolil nešťastně, bylo plné skalisek a bažin. A tak se o 90 let později přesunuly o pár kilometrů jižněji, kde mohl vzniknout přístav. Ale až Rusové, věční rivalové Švédů v této oblasti, dodali Helsinkám velikosti.

Švédy porazili Rusové v roce 1809, a Finsko tak po sedmi stoletích změnilo pána. Car Alexandr I. ho připojil k Rusku jako autonomní velkovévodství. A protože dosavadní hlavní město Turku bylo příliš daleko od Petrohradu, ustanovil jím Helsinky, které se začaly rychle rozvíjet. Symbolem jejich znovuzrození je kašna s bronzovou sochou Havis Amandy stojící na náměstí Kauppatori přímo na nábřeží, na jednom z nejrušnějších míst města. Je dílem finského umělce Ville Vallgréna a představuje mladou dívku, jež po mořských řasách vystupuje z vody. Při odhalení na začátku 20. stol. její nahota tehdy prudérní Finy pohoršovala. Dnes se u ní rádi scházejí, ať už se chtějí vydat do některého z mnoha obchodů na bulváru Esplanadi, nastoupit na trajekt na Suomenlinnu nebo si zajít nakoupit na blízké tržiště. Ryby tady můžete dostat čerstvě nalovené přímo z lodě zakotvené u břehu, ve stáncích prodejci nabízejí ovoce, zeleninu, ale také kožešiny a samozřejmě suvenýry.

Esplanadi tvoří dvě rovnoběžné ulice, k moři bližší Eteläesplanadi a vzdálenější Pohjoisesplanadi. Z honosných paláců, jejichž průčelí směřují k moři, zaujme radnice se světle modrou omítkou a Prezidentský palác ve žlutém provedení. Za ním se zvedá věž pravoslavné Uspenské katedrály, zakončená pozlacenou kopulí. Chrám postavený z červených cihel v roce 1868 podle návrhu architekta z ruského carského dvora působí velmi vznešeně.

Když se vrátíte na bulvár Esplanadi, jemuž lidé familiárně říkají Espa, a přejdete na jeho opačný konec, budete si připadat jako na lázeňské kolonádě. Obklopí vás park plný stromů, keřů a záhonů květin, malé barevné dřevěné kiosky s občerstvením a novinami a také příjemné kavárničky. Na lavičkách a na trávníku se tady v létě vyhřívají mladí Finové, rodiny sem přicházejí na piknik. O víkendech jim čas zpříjemňují hudební vystoupení na pódiu před kavárnou Kappeli. Stojí tady také socha Johana Ludviga Runeberga, básníka a autora textu finské hymny. Na Pohjoisesplanadi také najdete kancelář helsinského turistického úřadu, kde si můžete vyzvednout mapku města s trasou tramvajových linek 3T a 3B s vyznačenými zajímavostmi v jejich blízkosti…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Finsko