Čcheng-te

Horské letovisko Čchingů

Čcheng-te leží na břehu řeky Wu-lie, asi 230 km severně od Pekingu v provincii Che-pej. Obklopuje ho krásná příroda a má i velmi zajímavou historii. Cestovatelé město často opomíjejí, i když má rozhodně co nabídnout – ať už je to největší císařská zahrada v Číně nebo chrámy postavené v kombinovaných architektonických stylech severní i jižní Číny, Mandžuska, Mongolska a Tibetu.

Součástí Světového dědictví UNESCO je Horské letovisko, doslova Horské letní sídlo úniku před horkem (Pi-šu Šan-čuang), a soubor osmi tzv. vnějších chrámů stojících mimo jeho hradby. Horské letovisko bývalo hlavním letním sídlem některých císařů dynastie Čching. S jeho výstavbou začal v roce 1703 císař Kchang-si, který podle jedné legendy toto místo osobně objevil, když se tudy náhodou vracel z lovu na pláních Mu-lan do Pekingu. Jeho budování trvalo skoro celé 18. stol., pokračovali v něm císaři Jung-čeng a Čchien-lung. Horské letovisko má výborné klima s příjemnými teplotami, které kontrastují s tím, jak je v létě rozpálený císařský palác v Pekingu. Z Čcheng-te se tak stalo druhé nejmocnější město a výše zmínění císaři zde trávili víc času než v pekingském Zakázaném městě.

Areál horského paláce je skvělou ukázkou jednoduchého tradičního čínského stylu, ale nedá se mu upřít jistá okázalost císařských staveb. Samotný palác tvoří čtyři skupiny budov z černých cihel a s šedými střešními taškami, postavené podle principů feng-šuej. Ostatní stavby ve stylu architektury typické pro oblasti jižně od Dlouhé řeky s nimi krásně kontrastují. Park spojuje divokou přírodu s kulturní krajinou, najdeme v něm osm jezer s ostrůvky…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Čína – památky UNESCO