Horton Plains
Centrum pěstování kvalitního cejlonského čaje Nuwara Eliya leží v nadmořské výšce 1800 m, a tak není divu, že cesta k němu není jen malebná, ale též plná serpentin. Novou silnici tu postavili před několika lety Číňané. Lemují ji desítky idylicky vyhlížejících čajových plantáží. Národní park Horton Plains je odtud vzdálen sotva 30 km, ale výjezd nahoru trvá i slušným džípem překvapivě dlouho.
Po cestě totiž zdržují zatáčky, stoupání a hlavně koleje. Cestou několikrát přejíždíme trať z Kandy do Badully, po které zrovna projíždí vlak. Jede pomalu a náš průvodce Nishan se směje, že na této trati se zpoždění počítají na půldny. Pokaždé se opakuje stejný rituál: stojíme a čekáme, až „náš“ vlak přijede. Pak čekáme, až se přiloudá obsluha, která pomalu, ale opravdu velmi pomalu zdvihne jednu závoru po druhé. Můžeme jet. O kus dál totéž. Nakonec jedeme neuvěřitelně klikatou cestou, lemovanou obrovskými a v záři svítání obzvlášť pravěce vypadajícími stromovými kapradinami až nahoru na pláně.
Národní park Hortonovy pláně nese své koloniální pojmenování po jednom z britských guvernérů Cejlonu, sinhalsky se nazývá Maha Eliya. Tvoří ho zvlněná náhorní plošina s výškou více než 2000 m n. m., pokrytá stepí a místy lesem. Na okrajích se tyčí druhá a třetí nejvyšší hora Srí Lanky Kirigalpotta (2395 m) a Totapola (někdy též jako Totapala nebo Thotupola, 2359 m). Klima je díky značné nadmořské výšce poměrně chladné a vlhké. Vzhledem k tomu, že odpoledne přikrývá park často hustá mlha, vyráží se sem zásadně hodně brzy ráno. Za vstup se platí, a ne málo – 22 dolarů. Získat lístek není jen tak, za své peníze si opravdu užijete – výběrčí nejprve vyplňuje žluté papíry s průpisem, pak dlouze sčítá cosi na kalkulačce (asi počítá, jaký je rozdíl mezi pár rupiemi, co za vstup platí domorodci, a sumou, kterou chtějí po turistech), pak vyplňuje další, pro změnu oranžový papír, na kterém pro jistotu vše proškrtává. Později zjišťuji, že jde o seznam příkazů a zákazů.
Konečně jsme vpuštěni. Na rozdíl od jiných parků, kde se dá pohybovat jen v autě, po hortonských pláních můžeme s průvodcem chodit pěšky. Poslední sloni odsud zmizeli už v první polovině 20. stol. V parku žijí leopardi a medvěd pyskatý, ale není vůbec snadné je zahlédnout, natož aby na někoho útočili.
Na pláních se pasou obrovští sambarové indičtí, jeden z největších druhů jelenů na světě. V jižní a jihovýchodní Asii nejsou nijak vzácní, ti srílanští patří k největšímu z pěti rozlišovaných poddruhů. Samci mohou vážit až 350 kg a nesou obrovské, až metr dlouhé paroží. V Horton Plains jde o vůbec nejběžnějšího velkého savce. A protože jsou to noční…