Hrady a zámky Saska - Hrad Mildenstein nad řekou Mulde

Hrady a zámky Saska

Hrady a zámky Saska
Sasko je zemí hradů a zámků. A tak si i pobyt v Lipsku můžete zpestřit výletem za historií.

Asi 40 km jihovýchodně od Lipska stojí kousek od sebe hrad a zámek, každý úplně jiný, které se přímo nabízejí k společné návštěvě během jednoho výletu.

Šlechtická školka i vězení
Hrad Mildenstein, který se tyčí na vršku nad obcí Leisnig, patří k nejstarším saským hradům vůbec. Jeho jméno se v písemných pramenech poprvé objevuje už roku 1046. V roce 1084 udělil císař Jindřich IV. hrad Wiprechtovi von Groitzsch – za něj byla někdy kolem roku 1100 postavena románská kaple sv. Martina. Dnešního rozsahu nabyl hradní areál v 2. pol. 12. stol. za císaře Fridricha I. Barbarossy, který povýšil Mildenstein na hrad říšský. Okrouhlá hlavní věž (bergfrit) Fridrichova hradu vysoká 32 m stojí dodnes. Spodní čtvrtina je kamenná, ale výše je věž postavena z cihel, což znamená, že jde o jednu z nejstarších cihlových staveb v celém Sasku.

Nádherný dřevěný krov sýpky v předním zámku
Nádherný dřevěný krov sýpky v předním zámku

Ke konci 14. stol. koupil wettinský markrabě Vilém I. Jednooký hrad od posledního říšského purkrabího a nechal ho velkoryse přestavět v elegantní rezidenci. Tento šlechtic, svými současníky prý považovaný za nejmoudřejšího knížete v německých zemích, byl vychován na dvoře Karla IV. a jeho první manželkou byla Karlova neteř Alžběta, dcera Jošta Moravského. Z Vilémovy doby pochází většina dodnes existujících staveb (kaple postavená na původních románských základech, přední zámek, panský dům, dům pážat), některé byly později rozšířeny či upraveny. Představa, že zde bude několikrát v roce pobývat saský dvůr, ale nikdy nedošla naplnění. Namísto toho začala v polovině 15. stol. kurfiřtská rodina využívat hrad jako svého druhu „školku“ – byly zde vychovávány knížecí děti, které tu žily se svými učiteli a služebnictvem. Zároveň byl hrad úředním sídlem Wettinů a ze zdejší kanceláře se spravovalo rozsáhlé panství. V roce 1504 je poprvé na Mildensteinu zmiňováno rovněž vězení, které tu fungovalo až do roku 1953. Kromě nezáživné úředničiny zažil hrad ale ještě jednou vrcholný dvorský lesk – od konce září 1706 do poloviny srpna 1707 se stal sídlem Stanislava Leszczynského, polského vzdorokrále (proti Augustovi Silnému), kterého zde v této době dvakrát prokazatelně navštívil jeho spojenec, švédský král Karel XII.

Zámek Colditz v Sasku -věrný model kluzáku, který na půdě zámecké kaple stavěli piloti RAF
Věrný model kluzáku, který na půdě zámecké kaple stavěli piloti RAF

Rozsáhlé expozice, které jsou přístupné individuálně a většinou jsou vybaveny texty v němčině i angličtině, vycházejí tematicky z funkcí, které hrad měl. Velká pozornost je věnována všem druhům úřední činnosti, jež tu byla vykonávána, podrobně je zpracováno i téma soudů, trestů a vězení. Děti nejvíce zaujme expozice Dvůr mladého panstva, kde si mohou vyzkoušet dobové oblečení nebo se cvičně projít po hrbolaté dlažbě ve středověkých botách. V kapli a přilehlé místnosti bývalého archivu je instalována výstava Poselství světců, která představuje asi 30 sakrálních plastik z 14.–18. stol. V expozici věnované čtyřem nejvýznamnějším hradním pánům v dějinách Mildensteinu se návštěvník dozví třeba i to, co všechno spotřeboval za jeden rok dvůr římsko-německého krále Fridricha Barbarossy – 150 prasat, 15 krav, 25 selat, 250 kuřat, 2500 vajec, 400 sýrů, skoro 3000 l piva, 25 liber pepře, 50 liber vosku a „dostatek vína“. A rozhodně se nezapomeňte podívat nejen do rytířských sálů v 2. patře předního zámku, ale také do sýpky nad nimi…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Lipsko

Hrady a zámky Saska