Legoland
Princezny i draci, hrdinové Hvězdných válek, miniatury měst či africké safari v životní velikosti. Přes šedesát milionů pestrobarevných kostiček čeká na děti i dospělé, věčně mladé a hravé. Téměř „povinná“ je návštěva rozlehlého areálu ve městě Billund na Jutském poloostrově pro všechny, kteří teprve objevují svět, i pro ty, jimž se při vzpomínce na první setkání s nejoblíbenější stavebnicí světa vynoří i typický chrastící zvuk malinkých dílků skládaček, který vydávají, když se v nich prohrabujeme nebo když se sypou na podlahu. Během půlstoletí, které uplynulo od začátku jeho výroby, si s legem hrálo na 400 milionů dětí i dospělých. Odhaduje se, že nad kostkami strávili na pět miliard hodin.
Historie legendární stavebnice a jejího tvůrce je tak trochu jako z pera dánského pohádkáře Hanse Christiana Andersena. Vyučený tesař z chudé rodiny Ole Kirk Christiansen tvrdil, že dětský svět je stejně jako jejich fantazie zcela nekonečný. V roce 1916 si založil živnost, první dílna mu o šest let později lehla popelem i s domem poté, co si dva z jeho synů hráli s ohněm. Desátého srpna 1932 otevřel v Billundu novou dílnu na výrobu židlí, žehlicích prken a dřevěných hraček. Její počátky nebyly nikterak zářivé, spíše naopak. Navíc měsíc po otevření firmy mu zemřela žena. Christiansen to ovšem nevzdal a přibral k sobě do dílny tehdy dvanáctiletého syna Godtfreda, který otci nejenom pomáhal s výrobou, ale přicházel také s vlastními nápady. Za další dva roky dal firmě jméno – podle dánské pobídky LEg GOdt čili „hrej si dobře“. Od roku 1935 se na dřevěné ceduli na dílně objevilo rodinné motto: „Jen to nejlepší je dostatečně dobré“.
Hračky měly ale jednu zásadní nevýhodu. Stačil sebemenší otřes či nerovná podložka, a dřevěné dílky padaly na zem. Princip plastové stavebnicové kostky, kterou lze díky „špuntíkům“ na jedné straně spojit s dalším dílem, se údajně zrodil v roce 1949, myšlenka nicméně potřebovala ještě uzrát a cesta k vychytání technických detailů a následnému úspěchu se protáhla. Kostku v té podobě, jak ji známe dnes, nechal patentovat Godtfred Kirk Christiansen, který po otci převzal vedení hračkářské firmy, 28. ledna 1958 v 13:58 hod. Stěží si tehdy pomyslel, že o půl století později se na světě prodá každou minutu dobrých sedm krabic proslulé stavebnice.
Základem úspěchu je jednoduchost a univerzálnost celého konceptu. Dvě kostky lze spojit neuvěřitelnými 24 možnými způsoby. Stavebnice nestárne, bez problémů lze spojovat kostky vyrobené v roce 1958 s jejich „sestrami“ nejnovější produkce. Rodinné žezlo převzal v roce 1979 vnuk zakladatele Lega, Kjeld Kirk Kristiansen.
Úspěšná hračka dětí i dospělých se postupně stala nejenom nejznámější a nejoblíbenější stavebnicí na světě, ale také doslova stavebními kostkami zábavních areálů známých pod jménem Legoland. Ten první se zrodil v roce 1968, zákonitě v Dánsku, v sousedství první továrny, kde se Lego začalo vyrábět. Říši fantazie plnou doslova uměleckých děl tvoří několik tematických částí. Země Duplo je určena pro nejmenší návštěvníky, jejich oblíbené figurky jsou zde patnáctkrát větší než ty, které jim zdobí pokojíčky. Miniland, to je velký svět v malém formátu, od Dánska až po Ameriku, složený z dvaceti milionů kostek. Panuje v něm čilý ruch, malé vláčky a letadla za rok najezdí a nalétají kolem 117 000 km, 32 minilodí si za rok připíše na konto 20 000 námořních mil. Právě v království miniatur se nachází nejmenší figurka Legolandu – bílá holubice sestavená ze čtyř malých dílků.
Divokým západem se zase inspirovalo Legoredo, kde je ve vzduchu cítit střelný prach a hemží se to tam indiány či kovboji. Do Země dobrodružství zajisté směřují kroky odvážných hledačů pokladů, v Zemi pirátů se můžete vyřádit v bitvách pod černou vlajkou s lebkou, na souši či ve vodě. Svezení na dračím hřbetu zakletým královstvím slibuje Království rytířů. Odvážlivci, kterým nebude vadit pár kapek vody navíc, mohou jako pravý Viking…