Mezi nohama se vám pletou kachny, které se přes asfaltovou cestičku spěchají smočit do rybníka, labutě natahují krky a loudí pamlsek, z větve starého stromu zarostlého v rákosí pozoruje vodní hladinu nehybná volavka. Zatímco oči žasnou nad pěkným přírodním prostředím, uši nepřestávají vnímat tlumený monotónní hukot velkoměsta. To abyste nezapomněli, že jste uprostřed Londýna.
Hyde Park patří k nejstarším londýnským parkům a ve spojení s přilehlými Kensingtonskými zahradami vytváří nejrozsáhlejší zelenou plochu v Londýně. Má zhruba obdélníkový tvar se stranami o délce 2000 a 900 m. Nejstarší část parku patřila kdysi panství Ebury a její rozloha byla jeden hide neboli lán, což je stará anglická plošná míra odpovídající přibližně čtvrtině až polovině čtverečního kilometru. Odtud pochází název parku. V 16. stol. travnatá plocha s křovisky a stromy patřila k Westminsterskému opatství, král Jindřich VIII. ji však při rušení klášterů v Anglii zabral a v roce 1536 přeměnil na uzavřenou královskou honitbu, kam se svými hosty chodil na lov. Dal také přehradit Westbournský potok, aby měla zvěř kam chodit pít.
O století později král Karel I. otevřel park veřejnosti. K větším změnám došlo ke konci 17. stol. za vlády Viléma III. a Marie. Královský pár koupil velký dům na západní straně parku a známý architekt Christopher Wren ho přeměnil na královský palác Kensington, v němž bydleli. Prostor před palácem dostal v podstatě dnešní podobu za královny Karolíny, jejímž koníčkem bylo zahradničení. Z parku odkrojila 300 akrů, na nichž vznikly Kensingtonské zahrady, před palácem nechala vybudovat kruhový rybník a na místě někdejšího Jindřichova napajedla jezero Serpentine. Park je přírodní oázou města, žijí v něm zpěvní ptáci, drozdi, sýkorky a další druhy, které se snaží vytlačit všudypřítomní londýnští holubi. Vodní plochy a jejich břehy využívají volavky, černé labutě, egyptské husy, kachny a další ptáci. Spousta hmyzu je potravou pro netopýry, kteří za soumraku poletují blízko mostu přes jezero. Po trávníku běhají šedohnědé veverky, některé se nebojí vzít si jídlo z dlaně ruky.
Zahrady a Hyde park dnes splývají a poskytují Londýňanům obrovský prostor pro odpočinek – půjčit si mohou plátěná skládací lehátka, na kterých se vyhřívají…
Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Londýn 3