V Drážďanech byl vyroben první evropský porcelán, zdejší hospodyně Melitta Bentzová vynalezla filtr na kávu, zrodilo se tu první víčko na pivní korbel, místní slečna Christine Hardtová přihlásila k patentování první nastavitelnou podprsenku v Německu, Paul Pfund přišel jako první Němec s kondenzovaným mlékem, Karl August Lingner zase s první ústní vodou.
Zdejší lidé odjakživa tíhli nejenom k umění a gurmánství, ale měli také chuť experimentovat a čelit novým výzvám. Co jiného lze také čekat od země, která byla od pradávna na křižovatce obchodních cest střední Evropy. Mentalita, ale také výhodná poloha a dobrá dopravní infrastruktura pomohly překonat i nesnadný přechod k tržnímu hospodářství v roce 1990, když se zhroutily tradiční ekonomické struktury z období NDR. Po jejím zániku mnoho podniků skončilo, enormně stoupla nezaměstnanost a došlo k masivnímu exodu produktivního obyvatelstva ze Saska. Od roku 1990 do roku 2009 se počet obyvatel této spolkové země zmenšil téměř o 750 000, což se projevilo i na vývoji hospodářství. Sasko ale opět dokázalo navázat na svou tradici a stalo se konkurenceschopným průmyslovým regionem. Oblast mezi Drážďany a Freibergem je dnes významným centrem mikroelektroniky a elektrotechniky.
Americký časopis Time přirovnal Sasko v roce 1998 k hospodářskému zázraku. Žasnul nad rozvojem mikroelektroniky a článek opatřil titulkem, který se tehdy mnohým zdál přehnaný a u některých vyvolával ironický úsměv – Silicon Saxony (Křemíkové Sasko), což byla paralela k názvu Silicon Valley, označujícímu kolébku a hlavní centrum amerického počítačového a technologického průmyslu na jižním konci Sanfranciského zálivu. Když se koncem roku 2000 v Drážďanech zakládal malý spolek, aby spojil zájmy dvaceti podnikatelů v mikroelektronické branži, nemohli najít vhodnější jméno, než právě americký titulek. Málokdo tehdy věřil v tak razantní rozvoj. Sdružení podnikatelů, mimouniverzitních výzkumných zařízení a vysokých škol Silicon Saxony e.V. má nyní přes 280 členů, kteří zaměstnávají kolem 35 000 lidí, mají roční obrat čtyři miliardy eur a těší se vynikající pověsti po celém světě. Jsou mezi nimi velké firmy i malé podniky, jeho řady rozšířili i podnikatelé v oblasti solární techniky či softwaru. Každý pátý mikročip, který se na světě prodá, a každý druhý v Evropě, pochází ze Saska. Infineon vyrábí jako první firma na světě právě v Drážďanech čipy na křemíkových plátech o průměru 300 mm. Drážďany se staly také čelním mezinárodním výzkumným centrem nanoelektroniky.
Sasko je tradičně inovativní. To není protimluv. Postavit se novým výzvám, vymýšlet, tvořit, experimentovat, to bylo a je pro region typické. Úcta k tradicím a orientace na budoucnost, to je symbióza, která své ovoce nese už staletí.
V Sasku byla vyrobena například první německá lokomotiva Saxonia, první zrcadlový fotoaparát pro maloformátové fotografie na světě, tuba na zubní pastu, sáček na čaj, pivní tácek v dnešní podobě, první plynová laterna v Evropě i první bezfreónová lednice světa. Tradice zavazuje. A i dnes celý svět uznává výrobky „made in Saxo…
Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Drážďany