I Angličané umějí pěstovat vinnou révu

Kent je díky své poloze a přístavům Folkestone, Dover či Ramsgate považován za bránu Anglie. Naprostá většina návštěvníků však tímto hrabstvím jen projede, pospíchá do Londýna, a nepozná tak nic z krásného kraje.

Jen automobilisté jedoucí z Doveru mohou po pravé ruce alespoň na chvíli na obzoru obdivovat obrysy starobylé katedrály v Canterbury. Ale nic víc! Stačí však jen odbočit z dálnice, vydat se na úzké a křivolaké venkovské silnice country lanes – a dříve či později musíme spatřit charakteristické staré komíny sladoven či sušáren chmelu. Ano, Kent se může pochlubit zřejmě největším množstvím chmelnic v Anglii. Do značné míry připomínají ty naše třeba na Žatecku. Ani způsob česání se od toho našeho nikterak neliší. Myslím, že „starci na chmelu“ by se tu mohli cítit jako doma, či spíš ještě lépe.

Značně se ale liší produkt, který Angličané z chmele vaří. A to i svým názvem, protože typickému anglickému pivu se říká ale. Od většiny kontinentálních piv včetně českých se odlišuje způsobem kvašení. Ale vzniká svrchním kvašením, při němž je používaný druh kvasinek vynášen na povrch kvasící tekutiny. Rozdíl je rovněž v teplotě kvašení i v tom, že ale je pivo živé, které dozrává vlastně ještě v sudech nebo lahvích. Má také silnější sladovou chuť a jantarovou barvu, kterou se liší od našich medově zbarvených a spodně kvašených ležáků.

To, že jsou Angličané velcí pijáci piva, není žádným tajemstvím. Až asi do 70. let minulého století, kdy Británie vstoupila do tehdejšího Evropského hospodářského společenství, dnešní Evropské unie, patřilo pivo spolu se skotskou nebo irskou whisky/whiskey k hlavním pánským nápojům v anglických hospůdkách neboli pubech. Dámy pak často pily shandy, pivo s limonádou… V ostrovním království naopak nebylo příliš rozšířeno víno. To vše se začalo měnit právě se vstupem do EHS. Dnes proto nepřekvapí, že v obchodech jsou k dostání desítky odrůd a značek vína, od chilských přes jihoafrické až třeba po novozélandské. Co ale většinou v regálech i specializovaných obchodů chybí, je víno anglické. Vinná réva přitom není pro Angličany ničím novým. Již roku 1769 zasadil jeden ze sloužících na zámku Hampton Court v západním cípu Londýna vinnou révu, která plodí hrozny do dnešních dnů! Je to pravděpodobně jedna z nejstarších rév na světě.

V posledních deseti dvaceti letech vznikla snad ve všech jižních hrabstvích Anglie řada nových vinic a vinařství. Právě v Kentu a sousedním Sussexu jich je nejméně čtyřicet. Svou kvalitou a zejména množstvím samozřejmě nemohou anglická vína konkurovat třeba těm, která kvasí u jižních sousedů za průlivem La Manche, ale rozhodně to není špatný mok. Naopak!

Ve vinařství Ridge View Estate Winery dokonce vyrábějí i sekt. „Na naší vinici pěstujeme tři klasické odrůdy vinné révy – Chardonnay, Pinot Meurnier a Pinot Noir,“ říká Simon Roberts z tohoto vinařství. A pěstují je zřejmě dobře, protože jejich značka Cuvee Merret získala v minulosti mnohá ocenění na anglických vinařských soutěžích. Můžeme si jen povzdechnout – škoda, že anglické víno, ať již klasické nebo šumivé, není více rozšířeno v prodejních sítích.

Další články z vydání o Anglii zde

Diskuze