Lucernský karneval - kapela

Lucernský karneval apoteóza konce zimy

Po několik dní na sklonku zimy vypukne v Lucernu šílenství, které zaplaví ulice davy bujarých účastníků karnevalu, jakoby vypuštěnýchze světa fantazie všech žánrů. Začíná fascinující  Fasnacht, druhý největší karneval ve Švýcarsku. Nezkoušejte usnout…

Místo sněhu se z nebe snášejí konfety a pouliční kapely pochodují městem jako do bitvy. Hlavním tématem události je rámus a veselé bláznění, které má zahnat zimu. Úzkými uličkami města procházejí kostýmované postavy ve fantastických maskách, zatímco bizarně vystrojené pouliční kapely Guggenmusig ze všech koutů vyhrávají v ohlušující kakofonii. Už k tak strašlivě hlasité hudbě se navíc přidává každý, kdo může. Vytrubuje na trumpetu, mlátí do bubínků nebo jinak rachotí podle svých možností! Pochodové kapely procházejí chaoticky městem, zastavují se a mísí s davem, který nadšeně skáče do rytmu. Rámusu nelze uniknout až do kuropění. Snad každý obyvatel města bez ohledu na věk či sociální skupinu žije událostí, na kterou se pečlivě chystá celý rok. Vyrábí nové originální kostýmy, jejichž kreativita nezná mezí, od historické inspirace, přes western, horor a sci-fi až třeba po živočišnou říši či politickou scénu. A jednoznačně převládají děsivé varianty, které připomínají jeden ze starodávných účelů karnevalu, totiž zahnat zlé zimní démony. V Lucernu neexistuje žádný způsob, jak se fasnachtu vyhnout. Patriotičtí obyvatelé země mají rádi své zvyky a tradice, které je pomáhají utvrdit v národních hodnotách lépe než švýcarské hodinky. Mnoho firem a obchodů se během něj dokonce zavírá, aby se každý mohl plnohodnotně zúčastnit. Lucernské ulice, restaurace i bary praskají ve švech a plní je maskovaní návštěvníci z celého regionu. Pokud chcete zažít jinak spořádanou švýcarskou povahu pořádně puštěnou ze řetězu, jste na správném místě. Je to veselé, bouřlivé a hlasité!

Lucernský karneval - průvod na mostě
Karneval se těší obrovskému zájmu místních obyvatel i turistů

Veselí puštěné ze řetězu
Je Schmotzige Donnschtig (Tučný čtvrtek), pět hodin ráno, a hlasitý třesk (Urknal) z radnice oznamuje začátek karnevalu. Abyste však našli místo na jezerní promenádě Schweizerhofquai a mohli přivítat příjezd symbolické loutky Brueder Fritschi a jeho rodiny na lodi, musíte si přivstat už kolem čtvrté. Historie této tradice sahá až do roku 1446, kdy měšťané oslavovali vítězství v bitvě nad Habsburky. Urknal přivítá šéfa karnevalu a oficiálně otevírá Fasnacht. Účastníci se tlačí směrem k fontáně na Kapellplatz, Fritschi rozhazuje mezi přihlížející pomeranče, zatímco jsou diváci skrápěni deštěm barevných konfet vystřelovaných z děl. Začíná hudební veselí, nadšený průvod vibruje v rytmu Guggenmusig a staré město se mění ve festivalový areál ještě dřív, než vyjde slunce. Brueder Fritschi se vydává na nazdobeném voze do ulic a průvod se pomalu přidává. Několik desítek duchů nese na ramenou modré nafouklé hlavy, zpoza rohu se přidává rodinka srmťáků, která táhne v pojízdné rakvi děti v umrlčím rubáši. Marťan si na chvíli sundá hlavu, aby přijal hovor na mobilu, zatímco jiný mimozemšťan stáhne obrovské brýle, jako by nemohl uvěřit, co se kolem děje. Na mostě přes řeku Reuss se hlouček hrůzostrašných čertů a několik papoušků v benátském stylu zahřívá prvními paprsky a ranní kávičkou Kafi Luz. Kapely za chvíli spustí na Weinmarktu, než se před polednem vydají na pochod starým městem. Masopustní průvod kostýmovaných skupin i nazdobených vozů pokračuje až do půlnoci. A podobně město blázní dnem i nocí až do neděle. Nechybí ani sobotní karneval seniorů v Lucernském kasinu. Vyplatí se připravit si také nějakou maškarádu, abyste zapadli! Karnevalové divadlo pod širým nebem můžete sledovat třeba ze strategického místa na Sternenplatz před restaurací Stadtkeller…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Švýcarsko – život v objetí hort

Karneval