Lyžařský přelud? Nikoliv: Ski amadé!

Rakousko a lyžování jsou dva neoddělitelné pojmy. Lyžovat zde umí každý již od útlého dětství, čápům ze zavinovačky vykukují lyžičky a na téma lyžování si tu můžete popovídat prakticky s kýmkoliv. S trochou nadsázky lze říci, že na úspěších lyžařských hvězd spočívá rakouské národní sebevědomí.

Pro české lyžaře představuje Rakousko nespornou alpskou jedničku. Jedním z hlavních důvodů jsou překrásné lyžařské terény a vše, co k tomu patří. Výhodná je navíc nevelká vzdálenost k našemu jižnímu sousedovi – např. jen pouhá hodina jízdy ze Salcburku dělí lyžaře od hlavního hřebene Alp a od Ski amadé – jedné z nejmodernějších a nejrozsáhlejších lyžařských oblastí Alp.

Českým lyžařům je navíc blízká také „národní povaha“ Rakušanů. Jejich srdečnost vytváří v lyžařských střediscích atmosféru pohody a radosti ze života, která je jedinečnou rakouskou specialitou. Všechny superlativy, týkající se lyžování v Alpách, objevíte v turistických oblastech Rakouska v nejdokonalejší podobě. Příkladnou péči o sjezdové tratě, která v jiných alpských zemích nemá obdoby, ocení jak nároční lyžaři, kteří ve svých obloucích najdou díky fantastickému podkladu dlouho vytouženou dokonalost, tak i lyžaři nesmělí a děti, jimž v ideálních podmínkách stoupne lyžařské sebevědomí, podložené snáze osvojenými dovednostmi a citem pro sníh a skluz. Kde také jinde, než na vzorně upraveném svahu, by si člověk mohl lépe „vypilovat“ techniku?

Na denně upravovaných sjezdovkách se cítí dobře začátečníci i závodní lyžaři.

Velkolepost rakouských lyžařských středisek spočívá v rozsahu lyžařské oblasti, tedy ve velkém výběru dokonale upravovaných sjezdových tratí všech stupňů náročnosti, které jsou vzájemně propojeny moderními lanovkami a vleky do tzv. lyžařských houpaček, safari, cirkusů, kolotočů apod., což umožňuje lyžování vyšší, jinde nepoznané dimenze. A navíc – díky vysoké přepravní kapacitě se nečeká ve frontách.

Ski amadé sdružuje od roku 2001 původně samostatné lyžařské oblasti Salzburger Sportwelt, Schladming–Dachstein, Gastein, Hochkönig a Grossarltal. Jediný skipas tak každému otevírá 270 lanovek a vleků, které přepraví za hodinu neuvěřitelných 364 000 lyžařů, a celkem 860 km sjezdovek různé náročnosti – 145 sjezdovek je „modrých“, tedy lehkých (280 km), 181 „červených“, středně náročných (483 km) a 30 „černých“, náročných (97 km). Výuku dětí navíc usnadňují a zpestřují „kouzelné“ koberce, speciální výukové kolot…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Salcbursko

Ski Amadé