Poušť

Poušť. Místo ticha, rozjímání a meditací. Místo, kde mají své kořeny tři nejrozšířenější světová náboženství. Na poušti se prorok Mojžíš setkal poprvé tváří v tvář s Hospodinem a Ježíš se připravoval na svou veřejnou činnost. Během putování po poušti byla Židům dána Tóra a Muhammadovi byl zjeven Korán.

Poušť je snad nejrozporuplnějším krajinným typem, který v lidech vyvolává nejrůznější reakce. Pro někoho je nehostinnou pustinou, jiného přitahuje svéráznou krásou, fascinuje někdy až hrůzostrašnými tvary a láká okouzlujícím nebezpečím. Největší pouštní oblastí na světě je se svými více než 9 milióny km2 Sahara. Pokrývá skoro třetinu afrického kontinentu, druhá největší pouť světa, asijská Gobi, by se na plochu Sahary vešla sedmkrát.

Kdysi dávno bývala převážná část dnešní Sahary úrodnou savanou. V době, kdy sever Evropy i Ameriky klesal pod tíhou ledovců, v Africe se vystřídala čtyři období vydatných dešťů s příjemnými teplejšími údobími. Sahara byla křižovatkou cest loveckých a pasteveckých kmenů. Ještě v dobách říše římské zůstávaly na okrajích pomalu se rozšiřující pouště zbytky zelené krajiny porostlé travou, křovisky i stromy s dostatkem přirozených vodních nádrží a toků. Ve vnitrozemí vzkvétala města a sever Afriky plnil funkci obilnice Evropy.

Lidé však vykáceli nádherné cedrové lesy v pohořích Atlasu, později zničili i křoviny a zkázu dokonala stáda zvířat, spásající vegetaci do kořínků. Sahara zahájila své vítězné tažení po Africe podporována suchými pasáty, v jejichž pásmu leží. Vždyť právě vítr je nesporným pánem pouště. I díky němu se současná Sahara rozkládá od atlantského pobřeží na západě až po východní břehy černého kontinentu. V Maroku tvoří její severní hranici pohoří Antiatlas a na něj navazující Džabel Sarhro. Na jihu končí pouště mezi 18. a 15. stupněm severní šířky.

Než se vydáme na krátký výlet do nejznámější marocké dunové oblasti Erg Chebbi, ujasněme si, co to vlastně poušť je. Holé kamenité planiny, odlesněná pohoří bez vegetace…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Maroko