Graubünden, ležící na samém východě země, je rozlohou největším švýcarským kantonem, ale patří k nejméně osídleným. Jeho obyvatelé se živí hlavně turistickým ruchem a tradičním zemědělstvím. Kořeny zdejší architektury sahají do dob osidlování Římany. Dochováno je i mnoho staveb románského období a gotiky. Forma staveb byla a je vždy poplatná svému prostředí a zde tomu není jinak. Tvrdé podmínky, nestálost počasí, těžko dostupný terén a omezená škála stavebních materiálů jsou pro zdejší stavění určující. Prostota a jednoduchost, pro kterou je švýcarská architektura světově proslulá, vychází právě z geografických předpokladů a respekt k tradicím je součástí kultury obyvatelstva.
Stavění ve Švýcarsku má své pevně dané podmínky, ochrana památek a krajiny je na prvním místě. Proces povolování novostavby je na rozdíl od jiných zemí dlouhodobou záležitostí. Zvykem je například vytyčení budoucí hmoty v jejích rozích i výškách. Pravidlem pro stavění v obcích bývá zachování původní hmoty přestavovaného domu a v horských vsích například i použití obvyklé žulové střechy.
Není proto s podivem, že mnoho současných významných architektů začínalo profesní dráhu ve státních institucích pro urbanismus, ochranu krajiny nebo památek. Takovým je i Peter Zumthor, legenda mezi současnou světovou špičkou architektonické scény, nositel prestižní Pritzkerovy ceny. Vyučil se truhlářem a po studiích pracoval v Ústavu pro ochranu památek Graubündenského kantonu. Teprve ve svých 36 letech si založil vlastní ateliér v malé vesničce Haldenstein nedaleko Churu.
Jeho budovy mistrovsky prosazují svou přítomnost tím, že zaměstnávají všechny lidské smysly. Znovu a znovu ukazují, že smělost konceptu a skromnost v přístupu se vzájemně nevylučují. Jeho až sochařská citlivost k materiálu, od cedrových šindelů k pískovanému sklu, oslavuje jedinečné kvality ve službě trvanlivé architektuře.
Zumthorovou nejznámější stavbou jsou termální lázně ve Valsu. Zastupitelstvo malé obce architekta oslovilo s úmyslem zrekonstruovat hotel ze 60. let. Od chvíle, kdy prezentoval na zasedání obce kamenný model naplněný vodou, do realizace horizontální budovy obložené místní rulou a jejího zapsání mezi národní kulturní památky, uplynulo pouh…
Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Švýcarsko