Mrtvé moře - koupel v západu slunce

Biblická krajina kolem Mrtvého moře

Mrtvé moře
O krajině kolem Mrtvého moře se mnohdy hovoří jako o krajině biblické. Dnes ji rozděluje hranice mezi Jordánskem a Izraelem, procházející od severu k jihu středem Mrtvého moře, ale ve starověku tady žádná taková hranice neexistovala. Příběhy ze Starého zákona si razily cestu napříč horami, údolími i pouštěmi bez ohledu na to, zda ležely západně (dnešní Izrael a Západní břeh) či východně (dnešní Jordánsko) od Mrtvého moře a řeky Jordán, jeho jediného přítoku.

Mrtvé moře (v arabštině al-bahr al-majjit) je nejníže položeným místem na Zemi, leží 430 m pod úrovní moře. Už od nejstarších dob bylo v centru pozornosti zdejších civilizací. Ve starověku se mu říkalo Asfaltové jezero. Nabatejci zde asfalt (ale také síru a měď) těžili a vyváželi do Egypta, kde se používal nejen na stavbu lodí, ale také při mumifikaci těl zemřelých. Dnes je Jordánsko největším producentem potaše (uhličitanu draselného) na světě, ale jeho těžba probíhá na úkor Mrtvého moře, voda se ve velkém množství přečerpává a odpařuje. V roce 2013 byl proto iniciován společný jordánsko-izraelský projekt, jehož hlavním cílem je, aby se do Mrtvého moře přiváděla voda z Rudého moře. Zároveň by se voda odsolovala a dále využívala, vedlejším produktem má být též vodní elektrárna. I tento záchranný projekt za miliardy dolarů (pokud vůbec dojde k jeho stále odkládané realizaci) má svá úskalí, neboť může narušit zdejší křehký ekosystém, na kterém se ostatně negativně podepisuje i produkce kosmetických výrobků a výstavba hotelů.

Mrtvé moře - přírodní rezervace Vádí Múdžib
Přírodní rezervace Vádí Múdžib nabízí vyžití pro milovníky pěší turistiky, přírodních krás i adrenalinových sportů

O specifických rysech koupání v Mrtvém moři jsme stejně jako o jeho geologii a geografii psali podrobně v čísle o Izraeli (Země světa 9/2008). Pokud zatoužíte po koupeli v Mrtvém moři v rámci své návštěvy Jordánska, můžete tak učinit v rámci jednodenního výletu z Ammánu a zaplatit si jednorázový vstup na pláž nebo využít služeb některého z hotelů při pobřeží a nechat se hýčkat bahenními koupelemi a zábaly.

V bezprostředním okolí Mrtvého moře lákají k odpočinku i další přírodní krásy. Mezi nejnavštěvovanější patří horké prameny Hammámát Maʼín, kde voda o teplotě 40–60 ºC dopadá z výšky 25 m z vodopádů do bazénků zahalených párou. Také tento ozdravující zážitek je náležitě zpoplatněn, některé prameny jsou přístupné pouze pro hosty zdejšího lázeňského hotelového komplexu. O několik kilometrů dále se rozkládají termální prameny Zara, kde rád relaxoval i nechvalně proslulý král Herodes. Archeologická lokalita Kallirhoé odkryla pozůstatky Herodových lázní i přístavního…

Další články z vydání o Jordánsku naleznete zde

Mrtvé moře