Musandam

Musandam

Skalnatý poloostrov Musandam tvoří bránu do Hormuzského průlivu, který strategicky odděluje Arabský poloostrov od Íránu. Jeho větší část o rozloze 1800 km2 je ománskou exklávou, jedním z jedenácti ománských guvernorátů, menší jihozápadní část poloostrova patří Spojeným arabským emirátům. Turisté zatím znají Musandam hlavně díky jedno- či dvoudenním výletům, které se sem organizují z nedaleké a velmi populární Dubaje. My jsme tady ale strávili dva krásné týdny.  

Při pohledu na mapu rychle pochopíme, proč se severnímu pobřeží Musandamu přezdívá „arabské fjordy“. Z pevniny tu vybíhá do moře spletitá chobotnice skalnatých hřbetů, které tvoří složitý systém hlubokých zálivů, v nichž se ukrývají malé rybářské vesnice. Často jsou přístupné pouze lodí z moře a mnohdy nemají ani vlastní zdroj pitné vody. Ta se v pravidelných intervalech dováží malými zásobovacími tankery. Zdejší teplé vody jsou velmi bohatými lovišti dravých ryb, například tuňáků či barakud. Občas spatříme u pobřeží proplouvajícího rejnoka či karetu. Cestovní agentury v Chasabu, hlavním a prakticky jediném skutečném městě na Musandamu, nabízejí vyjížďky za pozorováním delfínů. Po souši je divokými serpentinami přístupný rozlehlý romantický záliv Chór Naid. Místní tu většinou parkují svá auta, přesedají do člunů a pokračují do svých vesnic.

Do Chasabu, kde střeží vstup do staré části města středověká pevnost s vysokými hradbami a strážními věžemi, přivážejí rybáři svoje úlovky. Někteří stále plují v tradičních dřevěných lodích dhau, většina jich ale brázdí moře v rychlých motorových člunech…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Omán