Gabriel S. Tolkowsky, ve světě brusičů diamantů známý spíše pod zkrácenou verzí svého křestního jména „Gabi“, je ve svém oboru mistrem nad mistry. Před sedmi lety získal za svůj přínos diamantovému průmyslu belgický rytířský titul. Koncem 80. let však přišel okamžik, kdy se do dějin zpracování diamantů zapsal snad ještě nesmazatelněji. Diamantový gigant De Beers ho vybral pro vskutku jedinečný úkol. Měl vybrousit největší a nejčistší moderně broušený briliant na světě.
„Hluboké zkušenosti se zpracováváním diamantů se nezískávají přes noc,“ říká Gabi Tolkowsky. „Moje rodina se v diamantovém či zlatnickém světě pohybuje už po šest generací. Původně žila v polském Białystoku, koncem devatenáctého století se však přestěhovala do Antverp. Kvůli pogromům, které tehdy v Polsku hrozily.“ Gabiho prastrýc Marcel, který dnešního mistra brusiče kdysi sám vyučoval, je dodnes považován za vynálezce moderního briliantového brusu. Studnice k čerpání zkušeností tedy byla skutečně hluboká.
Drahokam, který Gabiho Tolkowskyho navždy proslavil, vážil v surovém stavu téměř 600 karátů. „Jeho zpracovávání bylo unikátem od samého počátku. Musel jsem si k tomu sám navrhnout a nechat vyrobit speciální obráběcí nástroje. Byly z titanu. Ocelové nástroje, které by dokázaly tak velký kámen uchopit, by byly na jemnou manipulaci příliš těžké. Mohly by rovněž kámen poškodit. Obráběcí hlava měla i speciální konstrukci. Mohl jsem díky ní kamenem otáčet o celých tři sta šedesát stupňů.“
Před tím, než se nové nástroje poprvé dotkly kamene obrovské ceny, musel je mistr brusič nejdříve vyzkoušet. „Jedinou možností však bylo otestovat je na diamantu podobné velikosti,“ usmívá se Gabi. Běžnému smrtelníkovi se to zdá nepředstavitelné, ale diamantový koncern mu skutečně na zkoušku poskytl velký, hnědavě zbarvený diamant. Tak se zrodil briliant jménem Golden Jubilee. „Má méně faset než jeho slavnější následovník, protože do barevného diamantu musíte vpustit více světla, aby se skutečně rozzářil. A světlo nejlépe propouštějí větší fasety.“
Samotnou prací na čirém briliantu, který získal pojmenování Centenary, strávil Gabi Tolkowsky se svými 15 pomocníky téměř tři roky práce v podzemní laboratoři v Johannesburgu. První rok kámen důkladně studoval a zkoumal jeho skryté možnosti. Celých 154 pracovních dní pak diamant tvaroval do budoucí podoby připomínající turban sultánů a další rok brousil a leštil jeho 247 faset. „Když jsem se autem vracíval z laboratoře domů, nemohl jsem skoro řídit, jak mě bolely ruce,“ vzpomíná. „Veškeré broušení jsem navíc prováděl ručně bez pomoci moderních laserů či brusek, aby teplo či vibrace rodící se skvost náhodou nepoškodily.“ Výsledek předčil veškerá očekávání. Briliant se okamžitě zařadil mezi nejkrásnější na světě a jeho odhadovaná prodejní cena se nakonec údajně vyšplhala ke stu milionům dolarů.
„Každý nový diamant pro mě představuje tajemství spojené s výzvou,“ vysvětluje Gabi. „Než se pustím do jeho zpracování, uchopím ho mezi palec a ukazováček a v duchu si s ním povídám. Ptám se ho: ‚Čím by ses chtěl stát?‛ A on mi odpovídá: ‚Samozřejmě, že nejkrásnějším drahokamem na světě.‛ Já pak přemítám, jak jeho přání co nejlépe splnit. Každý kámen si nakonec sám řekne, jaký způsob vybroušení je pro něj nejlepší.“ Diamanty Gabimu poradily mnoho skvělých nápadů, protože při jejich broušení vynalezl více než šedesát nových typů moderního brusu. Způsob jeho práce je však jistě srozumitelný každému mistrovi svého oboru – nejdřív hodně přemýšlení a pak teprve ukázka precizního zpracování.
Další články z vydání o Flandrech zde