Hory a rozlehlé lesy, ledovce a jezera, bystré řeky a tisíce kaskádovitých vodopádů – panenská příroda téměř nedotčená civilizací.
Rozlehlý národní park North Cascades leží ve státě Washington, na kanadské hranici, blízko Pacifiku. Je součástí poměrně úzkého horského pásma, které se pod názvem Kaskádové pohoří táhne ze severní Kalifornie přes státy Oregon a Washington až ke kanadské řece Fraser. Jde o staré horstvo vyvrásněných a rozlámaných hřbetů a přehloubených ledovcových údolí, jímž ještě prostupuje řetězec kuželovitých mladých sopek, které nápadně převyšují staré vrcholy dosahující výšek 2500–2700 m n. m. Sopky byly nejaktivnější v pleistocénu, tedy v dobách ledových, kdy jejich divoké, horké výbuchy rušily mrtvý klid ledovcových příkrovů. Dvě nejvyšší hory tohoto národního parku (Mt. Baker – 3285 m a Glacier Peak – 3213 m) jsou také sopky, i když ztichlé a na vrcholech pokryté ledovcovými čepicemi. Nikdo však neví, zda znovu nevybuchnou jako jejich jižnější sestra St. Helens.
Na celém území vládnou extrémní klimatické podmínky dané blízkostí oceánu a převládajícím západním prouděním. Návětrné západní svahy dostávají ročně až 2750 mm srážek, po více jak půl roku sněhových. Proto jsou trvale vlhké, mlžné a chladné s malými výkyvy teplot. Na horských svazích a v údolích rostou lesy mohutných jehličnatých stromů a mechových polštářů, nad hranicí lesa leží horské louky a vrcholy pokrývají sněžná pole a karové ledovce v zimě štědře zásobov…
Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Severozápad USA