Newcastle, město (nejen) mostů

„Newcastle je prostorné, rozšiřující se a nesmírně oblíbené místo. Leží na řece Tyne, která je zde vznešená, velká a hluboká.“

Daniel Defoe (1724)

Možná první věc, která zaujme cestujícího přijíždějícího do Newcastlu od jihu, je nebývalá koncentrace mostů. Na pouhých pár stovkách metrů jich napočítáme šest, mnohé jsou navíc unikátní. Newcastle Upon Tyne, jak zní jeho celý název, však nenabízí jen zajímavá přemostění. Najdeme tu středověké památky a také jednu další novověkou technickou pozoruhodnost – železniční nádraží s první halou na světě zastřešující kolejiště.

I pro tento „dálný“ sever Anglie však platí okřídlené úsloví „již staří Římané…“. První dřevěný most tu vznikl někdy kolem roku 120 za panování císaře Hadriana. Za své jméno ale vděčí město až Normanům. Robert, nejstarší syn Viléma Dobyvatele, nechal roku 1080 v místech dnešního centra zbudovat první dřevěné opevnění – nový hrad, neboli „new castle“. O necelé století později jej dal král Jindřich II. přestavět na hrad kamenný, z něhož se do dnešních dnů zachovala jen úctyhodná mohutná vnitřní věž, jeden z nejlepších příkladů normanské architektury. Z jejího vrcholku, kam se lze dostat jen po zdolání 134 schodů, je nádherný výhled na město i s jeho nábřežím a mosty.

Největšího rozmachu se Newcastle dočkal za průmyslové revoluce. Zdejší loděnice byly proslulé, z přístavu vyplouvaly lodě plně naložené vlnou, dřevem a zejména uhlím těženým v nedalekých dolech. Tehdy také vzniklo anglické rčení „vozit uhlí do Newcastlu“, což je ekvivalent českého úsloví o nošení dříví do lesa. Město výrazně změnilo svoji podobu. Podle návrhů urbanistů Johna Claytona a Richarda Graingera vznikla moderní, elegantní viktoriánská metropole anglického severu. Roku 1850 královna Viktorie spolu se svým manželem princem Albertem oficiálně otevřela nové nádraží, dílo architekta Johna Dobsona. Budova v neoklasicistním stylu – a zejména hala velkoryse zakrývající kolejiště a nástupiště – se stala vzorem pro mnohé obdobné stavby po celém světě. V té době rovněž vznikla rozvětvená síť železničních viaduktů. Dodnes se používají, takže se může klidně stát, že doslova pár metrů od okna hotelového pokoje jezdí vlaky… Je proto příjemnější ukrýt se v elegantních edwardiánských pasážích, které i po více než sto letech nabízejí příjemné a pohodlné nakupování.

Vraťme se však k mostům, díky nimž je Newcastle nezapomenutelný. První z nich – High Level Bridge – otevřela 28. září 1849 královna Viktorie. Je dvouposchoďový, horní podlaží…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Anglie 2

Newcastle