Noc na jezeře Tonle Sap

Jezero Tonle Sap je celosvětovou raritou, jeho název vlastně patří řece a v češtině znamená „řeka s neslanou vodou“. Jezero je totiž napájeno řekou Sap, která osm měsíců v roce teče od severu k jihu a čtyři měsíce naopak. Vysvětlení je jednoduché, Sap je přítokem Mekongu, do kterého se vlévá v hlavním městě Phnompenhu, ale v době záplav se hladina Mekongu zvedne nad úroveň jezera a řeka Sap tak začne téct opačným směrem, od Mekongu zpět do jezera. Na tento přírodní úkaz se do Kambodže jezdí dívat turisté z celého světa.
My se k jezeru vydáváme z města Siem Reapu autem. Nejdříve projíždíme okrajovou částí Siem Reapu, kde už město není tak turistické a lidé tu žijí tradičním způsobem. Po opuštění asfaltky se dál trmácíme nerovnými cestami kolem vesnic s dřevěnými domy stojícími na kůlech, aby při záplavách zůstaly nad hladinou. V dýmu prachu začínáme litovat, že jsme raději nezůstali věrni tuk-tuku.
Postupem času osídlení řídne a omezuje se na občasnou vesnici mezi políčky. Čím více se blížíme k jezeru, tím jsou kůly chatrčí vyšší a místní obyvatelé chudší. Některým zemědělcům chybí noha či ruka – připomínka smutné historie Rudých Khmerů v Kambodži. Mineme první z mnoha krokodýlích farem a pomalu se přibližujeme k malému přístavu s loděmi pro turisty. Poprvé pocítíme typický zápach jezera, o kterém jsme již slyšeli od jiných cestovatelů, ale zdaleka nám nepřipadá nesnesitelný. Jednu loďku si pronajímáme a vyrážíme k plovoucím vesnicím…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa č. 8/2016

Další informace o Filipínách a zemích jihovýchodní Asie najdete na ASEAN.CZ

Shopping Cart