Asi nikdo nepochybuje o tom, že Itálie je zemí módě zaslíbenou. Výjimkou v tomto směru není ani Florencie, jež obvyklou nabídku všemožných značkových butiků doplňuje skoro pohádkovým příběhem o tom, kterak jeden chudý švec ke štěstí přišel.
Náměstí Piazza Santa Trinità dominuje uprostřed sloup Spravedlnosti, nejstarší a nejvyšší z desítky takových sloupů ve městě. Pochází z římských Caracallových lázní a Cosimo I. ho dostal darem od papeže Pia IV. Milovníci umění sem přicházejí zejména kvůli kostelu Santa Trínita (používá se pro něj záměrně tato latinská výslovnost, zdůrazňující jeho stáří – kostel řádu valombroziánů tu stojí nejméně od roku 1077). Kapli rodiny Sassetti, jednu z nejlépe dochovaných v celé Florencii, totiž v letech 1483–1486 vymaloval freskami Michelangelův učitel Domenico Ghirlandaio. Příznivci kuriozit zase vědí, že nad vchodem do malého paláce Bartolini-Salimbeni z konce 1. čtvrtiny 16. stol. najdou pozoruhodný nápis Carpere promptius quam imitari (Kritizovat je snadnější než napodobit), jímž se údajně architekt paláce Baccio dʼAgnolo bránil kritice Florenťanů, že při stavbě použil příliš mnoho prvků z tehdejší římské architektury.
Nic z toho nás tentokrát ale nebude zajímat. Svou pozornost zaměříme na nejstarší a nejmohutnější palác na náměstí, který zabírá celý blok směrem k Arnu. Palazzo Spini-Feroni zakončený cimbuřím a i jinak připomínající poněkud pevnost, jíž také původně byl, vznikl už v roce 1289 a patří k nejzachovalejším středověkým palácům ve městě. Když byla v letech 1865–1871 Florencie hlavním městem nově vzniklého sjednoceného Italského království, sídlila italská vláda v Palazzo Vecchio a florentská městská rada se uchýlila právě do tohoto paláce. Důvodem našeho zájmu je však historie ještě mladší. V roce 1938 koupil palác v té době již velmi slavný obuvník Salvatore Ferragamo a přenesl do něj svou dílnu na šití bot. Rodinná firma nesoucí jeho jméno zde dodnes sídlí, v přízemí má obchod a v suterénu je od roku 2006 umístěno muzeum, poprvé otevřené v jiném místě v roce 1995, věnované zakladateli.
Salvatore Ferragamo se narodil jako jedenácté ze čtrnácti dětí v roce 1898 v malé vesnici Bonito asi 100 km od Neapole. Tvrdí se, že první boty pro sebe a své sestry ušil, když mu bylo devět let. V jedenácti se už učil u obuvníka v Neapoli a ve třinácti si v Bonitu otevřel vlastní obchod, kde pro něj pracovalo šest lidí, všichni starší, než byl sám. Počátkem roku 1915 odjel do Ameriky za svým bratrem, který tam pracoval ve velké obuvnické továrně…
Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Florencie