Po rušné Autovía de Poniente projíždíme největším a od roku 1983 i hlavním městem Baleárských ostrovů. Z dálky pomalu vyvstává impozantní, s podvečerem nasvícená Sa Seu, známá také jako „katedrála světla a prostoru“, a po levé ruce se třpytí sytě modré moře. Je to téměř jako k městu připlout, tak jak to bývalo v minulosti dobrým a jediným zvykem. Tehdy, když bylo moře ještě neoddělitelnou součástí Palmy. Jako v dobách Maurů, kdy se Palma coby Madina Mayurqa těšila pověsti významného obchodního přístavu. Jako po jejím dobytí aragonským králem Jakubem I., kdy sem připlouvaly lodě plné katalánských přistěhovalců. Nebo o stovky let později, kdy se k Palmě přibližovali první turisté nově zřízeným pravidelným lodním spojem. Katedrála, na kterou s úžasem hleděli, se tehdy ještě odrážela v mořské hladině.
Silnice, která nás přivádí přímo do srdce Palmy, ale město od moře odděluje. Odřízla od něj i starou rybářskou čtvrť El Puig de Sant Pere, jejíž obyvatelé vyráželi na svých loďkách za denní obživou do té doby, než se cestovní ruch ukázal jako živnost daleko výnosnější. Právě tehdy, na konci 50. let, byla silnice postavena. Je příčinou a zároveň symbolem procesu, během něhož dalo město svému bývalému životu sbohem. Přístav tu stále je a lodě rybářské, obchodní i turistické do něj připlouvají pořád. Pamětníci vám ale řeknou, že vztah mezi městem a mořem se změnil. Třebas tam, kde bylo dříve přirozené, skalnaté pobřeží a kde místní chytávali kanice, parmice a mořany, dnes vede Passeig Maritim – betonová promenáda a zároveň spojnice, která dotváří dálniční okruh kolem Palmy.
Vraťme se ale do čtvrti, ze které zmizeli rybáři a kde dříve stávaly drassanes, staré loděnice. Stály tam do té doby, než lidé moře „posunuli“ o kus dále, aby tak získali prostor pro plánovanou komunikaci. Historie El Puig de Sant Pere sahá ještě do období Maurů a labyrint jejích uliček atmosféru islámské mediny připomíná. Dnes je to čtvrť především obytná, a tak čilý ruch spojený s řemesly a obchodem, který tu v historii panoval, už nehledejte. Na to jsou dnes v Palmě jiná místa, jako ulice Jaume III, Es Sindicat, Carrer els Oms nebo tradiční trhy na náměstí l´Olivar, Pere Garau či v novější čtvrti Santa Catalina.
Jak dokládají staré plány města, čtvrť El Puig de Sant Pere za dobu své existence nezaznamenala žádné velké zásahy, i když je dlouhá desetiletí vyžadovala. Počet obyvatel Palmy začal dramaticky narůstat na přelomu 18. a 19. stol. Jen pro předs…
Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Mallorca