Pasov – tři řeky, tři země, jedno město

Od jihu sem přináší zelenou vodu z alpských ledovců Inn, od západu přitéká z nižších poloh Schwarzwaldu modrý Dunaj a od severu z rašelinišť Bavorského lesa „černá perla“ Ilz. Německo-rakouská hranice je coby kamenem dohodil – nejprve vede prostředkem Innu, pak obloučkem kopíruje jižní okraj města na pravém břehu a kousek za soutokem pokračuje středem Dunaje. A na Trojmezí, kde se oba státy stýkají s Českem, je odtud vzdušnou čarou asi třicet kilometrů. Odhalit jméno města není vůbec těžké – Pasov.

Poloha Pasova je opravdu jedinečná, jakkoli zprofanovaně může tohle adjektivum znít. Dunaj nejprve přibírá zleva Ilz. Na vysokém kopci na levém dunajském břehu trůní Horní hrad, Veste Oberhaus, s obestavěnou plochou 65 000 m2 jeden z největších hradních areálů v Evropě. Byl založen v roce 1219 a po staletí rozšiřován – představoval ztělesnění moci knížat-biskupů, jimž Pasov připadl roku 1217, ještě o osm let dříve, než obdržel městská práva. Nové nájemníky dostal hrad teprve po sekularizaci v roce 1803, jíž skončila éra samostatného biskupského knížectví. Město bylo připojeno k Bavorsku a na hradě byla vybudována vojenská věznice. V té době vznikly kolem hradu morušovníkové plantáže čítající přes 8500 stromů. Král Ludvík I. Bavorský totiž pověřil právě vojenské věznice chovem bource morušového. Trochu zvláštní představa, jak uvěznění vojáci pečují o stromy, trhají jejich listy a pětkrát denně jimi krmí nenasytné housenky… Z původních stromů ale nepřežil žádný. Několik morušovníků, které tu dnes opět rostou, pochází z Číny a byly sem vysazeny jako připomínka onoho zvláštního úseku v dějinách hradu teprve v roce 1997. Již téměř 80 let patří Horní hrad městu. To zde zřídilo rozsáhlé muzeum o více než 40 výstavních sálech, které není jen kulturním a umělecko-historickým muzeem Pasova, ale také ústředním muzeem bavorsko-česko-rakouského hraničního prostoru. Je to první, ale nikoli poslední připomínka naší země v Pasově. Hned vedle radnice ve Starém městě je v části komplexu patricijských budov Wilder Mann umístěno Muzeum skla. Vystavuje sklářské výrobky z Bavorska, Rakouska, Slezska, ale především z Čech. Muzeum vlastní přes 30 000 exponátů, z nichž skoro polovina je vystavena. Jde zřejmě o největší sbírku českého skla na světě, která zachycuje jeho vývoj od 18. do poloviny 20. stol. – pozdní baroko, biedermeier, historismus, secese, art deco a moderna.

Na nízkém skalním ostrohu přímo nad soutokem Dunaje a Ilzu stojí Dolní hrad – Veste Niederhaus, zřejmě jen o pár desítek let mladší než Horní hrad. Po výbuchu střelného prachu byl v polovině 15. stol. přestavěný, ve své bohaté historii sloužil později určitou dobu také…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Bavorsko