Pátá avenue (5th Avenue) -

Projížďka po Páté avenue

Pátá avenue je opravdovou páteří Manhattanu. I když neleží v jeho polovině, rozděluje ostrov na východní a západní část. Všechny ulice směrem k East River se označují písmenem E, zatímco na druhou stranu k Hudsonu nesou před svým názvem označení W. V povědomí lidí žije jako drahá nákupní ulice, ale to je pravda jen částečná. Při své délce téměř 10 km nabízí mnohem více zajímavostí než jen místa, kde vám z kreditní karty strhnou opravdu nemravnou částku.

Kdysi někdo vymyslel, že Pátá avenue je „kráska s chytrou hlavou a špinavýma nohama“. Chtěl tím naznačit, že jeden konec leží v Harlemu a druhý na Washingtonově náměstí, kde se nachází kampus New York University, druhé nejprestižnější univerzity ve městě. Ta představa je trochu postavená na hlavu. A to doslova. Harlem totiž leží na severu, zatímco „hlava krásky“ dole na jihu. O dnešní „špinavosti“ Harlemu by se dalo přinejmenším diskutovat a hlavně, pokud chceme tuto třídu projet celou, musíme vyjet právě odsud, protože Pátá avenue je v celé délce jednosměrná k jihu.

5. avenue (5th Avenue) - čtvrť Greenwich Village s typickými obytnými domy z červených cihel
Na jejím jižním konci se kolem Páté avenue rozkládá čtvrť Greenwich Village s typickými obytnými domy z červených cihel

Než dorazí k rohu Central Parku, tvoří hranici mezi Harlemem a východním Harlemem. Ještě před půl stoletím to bývaly dva rozdílné světy, anglofonní a hispánský, ale dnes jsou si obě čtvrti podobné. Hned na rohu Central Parku se nachází vysoký památník Duka Ellingtona. Hudebník stojí vedle piana, které nese celkem devět polonahých ženských postav. Podle autora mají symbolizovat vlivy a hudební styly, které Ellingtona formovaly. Zlí jazykové tvrdí, že symbolizují především jazzmanův vztah k opačnému pohlaví.

Části Páté avenue, která tvoří hranici Central Parku, se přezdívá „Muzejní míle“ a najdeme zde největší koncentraci muzeí ve městě. V dřívějších dobách se však nazývala „Milionářská ulice“ a nacházely se tu paláce nejbohatších newyorských rodin. V první polovině 20. stol. byly nahrazeny rezidenčními kondominii s drahými apartmány a původních staveb přežilo jen několik, včetně rezidence ocelářského magnáta Fricka, který odkázal národu velmi cennou sbírku evropského umění, obrazů, soch a nábytku. Budova dnes funguje jako muzeum pod názvem Frick Collection. Výčet ostatních muzeí sahá od málo známých, jako je třeba Museo del Barrio – Muzeum východního Harlemu, až po ta nejslavnější, jako je Metropolitní či Guggenheimovo muzeum.

5. avenue (5th Avenue) - Grand Army Plaza
Grand Army Plaza – náměstí u jihovýchodní špičky Central Parku, na křižovatce Páté avenue a Západní 59. ulice v úseku známém jako Central Park South

Na jižním konci Central Parku najdeme jezdeckou sochu generála Shermana a Pulitzerovu fontánu. Stojí přímo před vyhlášeným hotelem Plaza, který kdysi patřil Donaldu Trumpovi a jeho tehdejší manžel…

Pátá Avenue