„Večerní vzduch je teplý a mírný. Kolosální nebe se setkává s nekonečným mořem. Hvězdy září na obloze a hoří v oceánu……v tomto melodramatu není slyšet žádný zvuk tropické noci s výjimkou slabého zurčení moře a tu a tam se třesoucího praskání palmových listů.“ Takto se romanticky rozepsal o Tangalle na jihu Srí Lanky před sto lety spisovatel Leonard Woolf.
Uchvátila ho půlkruhová pláž se zlatým pískem a kokosovým hájem, která v zimních měsících nabízí poklidné plavání v teplém příboji a na jižním mysu šnorchlování. V létě se hladina zvlní malými vlnami, jež lákají surfaře, ti méně odvážní zůstávají na břehu, vydávají se na procházku po křupajícím písku, věnují se opalování a piknikům v chladivém pobřežním vánku.
Toulání uličkami vesnice Wella Wathuara ukryté v džungli nabízí pohled do zákulisí místního života. Děti soutěží v chůzi na chůdách, hrají si na schovávanou, ženy připravují pokrmy pro celou rodinu. Přes cestu přebíhají ještěrky a zajíci, po stromech skáčou opice.
Půl hodinky severně od Tangalle stojí Mulkirigala, komplex skalních chrámů a kláštera na 210 m vysoké skále. Roku 1826 našel britský koloniální úředník George Turnour ve zdejší knihovně několik starých rukopisů na palmových listech, které obsahovaly komentáře k Mahávanse neboli „Velkému rodokmenu“, veršované kronice ostrova ze 6. stol. Díky nim pak mohla být Mahávansa poprvé přeložena do angličtiny a následně i do sinhalštiny. Dílo zachycující historii Srí Lanky od roku 543 př. n. l. (údajný rok úmrtí historického Buddhy) až do období vlády krále Mahásény (tradičně kladeno do poloviny 4. stol.) patří k významným spisům theravádového buddhismu. Mniši žijí na úpatí hory a k chrámu se vydávají stejně jako návštěvníci po strmém schodišti, místy zajištěném řetězy. V buddhismu je třeba vynaložit určitou námahu a úsilí, aby člověk dosáhl požehnání, míru a splnění svých přání.
Rájem ptactva je národní park Bundala na pobřeží východně od Tangalle, jehož solné pánve lákají k zastávkám i četné tažné druhy. Včetně těch, které zde žijí trvale, napočítali ornitologové v Bundale skoro 200 ptačích druhů. V parku žije několik slonů i krokodýli, častěji ale uvidíte šakaly, zajíce, axise nebo sambary. Severovýchodně odtud leží ve vnitrozemí národní park Uda…