Poklidná metropole Vientiane

Upřímně řečeno, Vientiane teprve nabývá podoby, kterou si ztotožňujeme s hlavním městem. Pořád působí dojmem, že je tu dost místa, domy jsou většinou nízké, často i dřevěné, a těch, které mají víc než čtyři pět pater, je zatím pořád ještě pomálu. Chybí tu obvyklý velkoměstský hluk i spěch. Ve srovnání s Bangkokem nebo Saigonem působí laoská metropole jako provinční město. Oficiálně má včetně okolních vesnic pouze okolo 800 000 obyvatel.
Laoská vláda se nicméně snaží dodat městu trošku mezinárodního puncu. V roce 2004 hostilo Vientiane poprvé vrcholné setkání zemí ASEANu, letos si to zopakuje – a rovnou dvakrát. V roce 2009 se tu konaly i 25. hry zemí jihovýchodní Asie. Především k této příležitosti bylo za městem vystavěno několik obřích stadionů, které jako by přišly z jiného světa, ostatně asi ano, protože se na jejich stavbě podílela Čína. O rok později se chtělo Vientiane pro změnu blýsknout oslavami 450. výročí svého založení. Tyto ambiciózní akce vedly k rychlému a ne zcela citlivému rozšiřování města na úkor zemědělské půdy i vegetace. Samotné město ale zatím působí poněkud roztahaným dojmem. I tak se dají všechny hlavní vientianské atrakce obejít pěšky a stačí na to bohatě jeden den.
Za ústřední místo Vientianu se obvykle považuje náměstí Nam Phu s fontánou, kde se občas konají i kulturní akce, do představy skutečného centra má však daleko. Jen o kousek dál stojí prezidentský palác, který je asi nejspolehlivějším orientačním bodem. Hned vedle něj se nacházejí dvě důležité historické památky…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa č. 8/2016

Další informace o Filipínách a zemích jihovýchodní Asie najdete na ASEAN.CZ

Shopping Cart