Potlesk pro západ slunce

Náměstí věnované památce slavného umělce zdobí pomník s bronzovým odlitkem Davida, Michelangelovy nejslavnější sochy, a kopiemi čtyř alegorických soch z medicejských náhrobků v Nové sakristii kostela San Lorenzo. Rozhodně se sem vyplatí vypravit, protože se odtud otevírá vskutku překrásný panoramatický výhled na téměř všechny nejdůležitější památky města. Vidíme pevnost Forte di Belvedere, malebný most Ponte Vecchio, kde od 16. stol. mají krámky zlatníci a šperkaři, budovy Uf zi, kostel San Lorenzo, věž Palazzo Vecchio, červenou Brunelleschiho kopuli dómu Santa Maria del Fiore, Giottovu zvonici i středověké domy na pravém břehu Arna. Díky tomuto výhledu patří náměstí k nejnavštěvovanějším místům ve Florencii.
Velká návštěvnost má i své stinné stránky. Náměstí neustále obklopují stánkaři s nejrůznějšími suvenýry a občerstvením, parkoviště bývá plné aut. Kdo tu chce zažít klid, musí si ráno přivstat a vyjít nahoru ještě předtím, než se Florenťané i turisté probudí. Jenže to zase zůstane ochuzen o západ slunce, asi největší zážitek, který náměstí skýtá.
Na Piazzale Michelangelo se nejlépe dostanete pěšky, buď od brány San Niccolò na Piazza Giuseppe Poggi přes Kosatcovou zahradu (Giardino dell’Iris), nebo od nedaleké brány San Miniato po dlouhém schodišti vedoucím kolem Růžové zahrady (Giardino delle Rose). Ta určitě stojí za vidění i sama o sobě. Na několika terasách tam roste kolem 350 různých kultivarů růží, které doplňuje 11 uměleckých děl belgického sochaře Jeana-Michela Folona a také malá japonská zahrada, dar partnerského města Kjóta a tamního chrámu Kódaidži. Nahoru se dá dostat i autem, ale počítejte s tím, že nebude jednoduché zaparkovat…

Shopping Cart